Złoty w górę po budżecie

Wojciech Dembiński
16-11-2000, 00:00

Złoty w górę po budżecie

Podobnie jak we wtorek, początek środowych notowań walut na rynku międzybankowym był bardzo ożywiony. Uczestnicy forexu otrzymali bowiem dwa silne sygnały, które zdecydowały, że wartość naszej waluty wzrosła. Pierwszym z nich była aktywność jednego z klientów korporacyjnych, który dokonywał zamiany dolarów na złote (we wtorek analitycy wiązali pojawienie się tego gracza z notowaniami na giełdzie akcji pracowniczych Telekomunikacji Polskiej). Drugim pozytywnym dla złotego sygnałem było przyjęcie budżetu państwa na przyszły rok. Analitycy obawiali się, że deficyt ekonomiczny zostanie zwiększony ponad poziom 1,7 proc. PKB, który został przedstawiony wcześniej. Tymczasem deficyt ten został ostatecznie zmniejszony do 1,6 proc. PKB. Rynek nie zareagował na ostrożne pochwały budżetu, jakie padły z ust Grzegorza Wójtowicza, członka RPP, który w wywiadzie dla Reutera stwierdził m.in., że sytuacja może się rozwinąć w niekorzystnym kierunku ze względu na niepewne jeszcze ustawy okołobudżetowe.

Dzięki informacji o budżecie kurs dolara otworzył się wczoraj na poziomie 4,56 zł, czyli o 1,5 grosza niżej w porównaniu z kursem zamknięcia we wtorek. W wyniku zakupów złotego, kurs dolara spadł około godziny 10.00 do poziomu 4,5350 zł. Potem kurs zielonego zachowywał się stabilnie i oscylował w granicach 4,53 -4,54 zł. Około godziny 16.00 dolara wyceniano na 4,54 zł.

Na rynkach walutowych w Europie Zachodniej nadal panowała obawa, że ECB zdecyduje się na interwencję w obronie waluty europejskiej. Z czasem jednak wśród dealerów strach przed interwencją zaczął słabnąć, a zaczęła się gra pod zwycięstwo Georga W. Busha w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Parytet euro/dolar notowano wczoraj w dość wąskim przedziale 0,8590-0,86 dolara za jedno euro.

Na polskim foreksie za euro płacono na otwarciu 3,92 zł, wobec 3,9216 zł na zamknięciu sesji dzień wcześniej. Około godziny 16.00 waluta europejska wyceniana była na 3,9050 zł.

Opublikowane o godzinie 16.00 dane o inflacji w październiku nie wpłynęły na wartość złotego, ponieważ oficjalna wartość inflacji, 9,9 proc., pokryła się w pełni z oczekiwaniami analityków.

Na wczorajszym fixingu Narodowy Bank Polski wyznaczył średni kurs dolara na 4,5434 zł, euro — na 3,9109 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty w górę po budżecie