Złoty wysłał sygnał ostrzegawczy

  • Tomasz Szecówka
opublikowano: 25-01-2012, 00:00

WALUTY

Wczoraj na rynek napłynęła seria lepszych danych. Były to indeksy PMI dla europejskiego sektora usług oraz przemysłowego, jak również indeks Richmond Fedu z USA. Na włoskim rynku rentowność 10-letnich obligacji była najniższa od grudnia (6,036 proc.). Pomimo tej serii informacji wspólna waluta traciła wobec dolara, a para EUR/ USD wygenerowała sygnał sprzedaży — próba wybicia kursu powyżej poniedziałkowych maksimów (1,3052) nie była udana.

Rentowności 10-letnich francuskich i hiszpańskich obligacji nadal są bliskie rekordowych. Możliwe ogłoszenie selektywnej niewypłacalności Grecji przez agencje ratingową S&P oznacza, że czynniki ryzyka dla europejskiej gospodarki nadal są aktualne. Przedstawiciel Standard & Poor’s stwierdził, że bankructwo Grecji może wywołać efekt domina w strefie euro, co skutkować będzie obniżeniem długoterminowego ratingu kredytowego dla Eurolandu.

Niejednoznaczna sytuacja w Europie miała znaczący wpływ na wahania złotego. Dzień rozpoczął się od silnego korekcyjnego osłabienia powyżej ważnych oporów. Ruch jednak okazał się krótkotrwały i po lepszych danych z USA pary EUR/ PLN i USD/PLN znalazły się ponownie bliżej lokalnych minimów. Mimo wszystko tak zdecydowane i silne odbicie od istotnych poziomów wsparcia może być początkiem większej realizacji zysków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Szecówka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty wysłał sygnał ostrzegawczy