Złoty zaczął tanieć po danych GUS

Wojciech Dembiński
19-01-2001, 00:00

Złoty zaczął tanieć po danych GUS

Po jednodniowym ożywieniu, związanym z przetargiem obligacji skarbowych, ruch na międzybankowym rynku walutowym uległ w czwartek wyraźnemu zmniejszeniu. Złoty na otwarciu odnotował wzrost wartości względem dolara. Kurs zielonego na początku handlu ustalono na 4,1070 zł wobec 4,1250 zł na zamknięciu dzień wcześniej. Potem jednak złoty systematycznie taniał i pod koniec dnia, około godziny 16.00, dolara wyceniano już na 4,1205 zł. Po opublikowaniu danych GUS o produkcji przemysłowej, polska waluta zaczęła się powoli umacniać w stosunku do dolara do poziomu 4,0975 zł. Analitycy uważają, jednak, że ta aprecjacja złotego nie powinna trwać zbyt długo.

Rynek walutowy, w przeciwieństwie do rynku papierów skarbowych, nie zareagował na publikowane w środę światowe dane makroekonomiczne, i głównym czynnikiem wyznaczającym kierunek ruchu cen walut były zmiany parytetu euro/dolar.

Kurs euro na rynkach zagranicznych, po nocnym spadku poniżej 0,93 dolara, zaczął wczoraj zwyżkować powyżej 0,94 dolara. Dolar umocnił się za to w stosunku do jena i jego cena wzrosła do 119,10 jena. Dolarowi pomogła deklaracja nowego sekretarza skarbu USA o tym, że popiera politykę silnej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty zaczął tanieć po danych GUS