Złoty zaczyna swój rajd

Kamil Zatoński
opublikowano: 03-11-2010, 00:00

Wczoraj złoty ruszył zdecydowanie w górę. Większość ekonomistów uważa, że to nie koniec.

Analitycy prognozują spadek euro do 3,92 zł, a franka do 2,85 zł

Wczoraj złoty ruszył zdecydowanie w górę. Większość ekonomistów uważa, że to nie koniec.

Dobre nastroje na rynkach akcji, zwyżka notowań euro do dolara i wreszcie rewelacyjny odczyt indeksu PMI dla polskiej gospodarki (wskaźnik jest najwyższy od 77 miesięcy) dały wczoraj sygnał do sporego umocnienia złotego. Kurs EUR/PLN spadł o ponad 2 grosze do 3,95 zł, a dolara o ponad 4 grosze, do 2,82 zł. "To nie koniec" — przekonuje większość analityków ankietowanych przez "Puls Biznesu".

Fed i RPP zdecydują

Według mediany prognoz 12 specjalistów, na koniec miesiąca za wspólną walutę trzeba będzie zapłacić 3,92 zł, za dolara 2,80 zł, a za franka szwajcarskiego 2,85 zł.

— Nadal więcej przemawia za umocnieniem złotego. Dobre wyniki ze sfery realnej polskiej gospodarki oraz rosnąca inflacja powodują, że jesteśmy o krok od podwyżek stóp procentowych. Nie można jej wykluczyć już w listopadzie. Na umocnienie waluty mogą również wpływać procesy prywatyzacyjne oraz ewentualne podwyżki stóp procentowych na Węgrzech — przewiduje Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Inni specjaliści raczej nie spodziewają się podwyżki stóp procentowych już w tym miesiącu, ale niemal zgodnie oczekują bardziej "jastrzębiego" komunikatu po kolejnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

— Decyzja o podwyżce będzie podjęta dopiero, gdy średnioterminowe ryzyko inflacyjne wzrośnie. Inflacja pozostanie jednak wysoka, a dane o produkcji i sprzedaży mocne, co będzie utrzymywać oczekiwania na podwyżki w mocy, pomagając złotemu — ocenia Rafał Benecki z ING Banku.

Kluczowe dla rynków walutowych będzie jednak nie posiedzenie polskich władz monetarnych, lecz amerykańskich (Fed). Wiele rozstrzygnie się już dziś wieczorem, kiedy zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu Fed.

— Największa niewiadoma to to, czy i jak duży będzie wzrost kursu EUR/USD oraz jak to wpłynie na notowania aktywów uznawanych za ryzykowne. Zakładamy, że Fed nie rozczaruje rynków i scenariusz będzie podobny jak w październiku: spadek kursu EUR/PLN w trakcie miesiąca nawet poniżej 3,90 zł, a pod koniec niewielki wzrost notowań — mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Sprzedaj fakty

Rafał Benecki z ING spodziewa się, że równolegle wyraźnie spadać będzie kurs dolara —nawet do 2,73 zł na koniec miesiąca. Z taką perspektywą nie zgadza się Mariusz Potaczała z DM TMS Brokers.

— W notowaniach USD/ PLN możliwa jest zwyżka za sprawą przewidywanego umocnienia dolara względem głównych walut. Dalsze rozluźnianie polityki pieniężnej przez Fed jest już w dużym stopniu zdyskontowane w wycenie amerykańskiej waluty, a wyśrubowane oczekiwania rynkowe trudno będzie pobić. W związku z tym po ogłoszeniu kolejnych działań stymulujących gospodarkę, w notowaniach dolara możliwe jest odreagowanie ostatniej fali spadkowej — mówi Mariusz Potaczała.

Marcin R. Kiepas z XTB też oczekuje umocnienia dolara i osłabienia złotego.

— Po posiedzeniu Fed inwestorzy zachowają się zgodnie z zasadą: "kupuj plotki, sprzedawaj fakty". Korekta na globalnych rynkach finansowych w naturalny sposób przełoży się na osłabienie polskiej waluty. Przed silniejszą przeceną chronić ją będą jednak nadzieje na podwyżkę stóp procentowych — mówi Marcin R. Kiepas.

Dodaje, że nie należy zapominać o możliwości upłynnienia przez Eureko pakietu akcji PZU.

— W tej chwili trudno jednak oszacować wpływ tego wydarzenia na notowania złotego. W skrajnym przypadku może to być jeden z liczących się czynników prowadzących do osłabienia polskiej waluty — mówi analityk XTB.

RANKING

1

Jarosław Janecki,

Societe Generale

2

Piotr Bielski, Piotr Bujak,

BZ WBK

3

Mariusz Potaczała,

DM TMS Brokers

4

Arkadiusz Krześniak,

Deutsche Bank

5

Maja Goettig,

GE/BPH

Ranking sporządzono na podstawie typowań analityków w ostatnich 12 miesiącach. Im mniejsze łączne odchylenie

prognoz od rzeczywistych kursów, tym wyższa pozycja w klasyfikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane