Złoty zyskuje tylko do funta

Marcin Kiepas
opublikowano: 15-03-2010, 12:17

Trzeci tydzień marca rozpoczął się od  osłabienia złotego. Polska waluta traci - podobnie jak inne waluty regionu - w  reakcji na lekkie pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych.

W południe za dolara trzeba było zapłacić 2,8392 zł, za euro 3,8949 zł, a za szwajcarskiego franka 2,6776 zł, podczas gdy w piątek pod koniec dnia było to odpowiednio 2,8257 zł, 3,8868 zł 2,6668 zł. Jedynym wyjątkiem była para GBP/PLN. Przecena funta na świecie sprawiła, że kurs spadł do 4,2720 zł z 4,2853 zł w piątek.

Złoty, podobnie jak i inne waluty regionu, traci w reakcji na lekkie pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych. Pomimo licznie publikowanych w tym tygodniu danych makroekonomicznych z Polski (dziś inwestorzy dowiedzą się jak w lutym kształtowała się inflacja CPI, jutro poznają dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu, w środę raporty o inflacji PPI i produkcji przemysłowej, a w czwartek protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej), to wydarzenia na rynkach międzynarodowych będą w głównej mierze kształtować notowania polskiej waluty. Kluczowe mogą być zwłaszcza trzy wydarzenia. Mianowicie posiedzenia Rezerwy Federalnej i Banku Japonii oraz dane o inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych (zostaną opublikowane w najbliższy czwartek).

Z punktu widzenia analizy technicznej, dzisiejsze osłabienie złotego jest tylko korektą wcześniejszej jego aprecjacji. Jakkolwiek może ona rozciągnąć się na cały tydzień, to w tej chwili nie ma znaczących sygnałów mogących sugerować gwałtowne przyśpieszenie deprecjacji. W średnim i długim terminie USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN będą dalej spadać.

Marcin Kiepas
X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty zyskuje tylko do funta