Zmalały zyski spółek Nafty Polskiej

Paweł Janas
16-02-2001, 00:00

Zmalały zyski spółek Nafty Polskiej

W ubiegłym roku znacząco spadł w Polsce popyt na paliwa płynne. Łącznie zużyto ich 10,3 mln ton, czyli o 10,1 proc. mniej niż w 1999 r. Jednocześnie spółki grupy kapitałowej Nafty Polskiej zanotowały mniejsze zyski.

W 2000 r. spółki sektora naftowego grupy kapitałowej Nafty Polskiej osiągnęły zysk netto na poziomie 992,5 mln zł, czyli o 3,5 proc. mniej niż w 1999 r. Wśród rafinerii wzrost zysku w stosunku do roku ubiegłego zanotowała jedynie Rafineria Gdańska. Z firm sektora logistyki paliwowej większy zysk od zanotowanego w 1999 r. miały DEC i Naftobazy.

W związku z zakończeniem głównych etapów modernizacji największych polskich rafinerii znacząco spadły nakłady inwestycyjne w sektorze naftowym. Łącznie wydano na nie 1,85 mld zł, o 23,8 proc. mniej niż w 1999 r.

Mniej silnikowych

W 2000 r. w Polsce spadło zużycie paliw silnikowych, z 11,4 mln ton w 1999 r. do 10,3 w roku ubiegłym. Benzyn zużyto 5,1 mln ton, o 436 tys. ton mniej niż w 1999 r. W przypadku oleju napędowego spadek ten był jeszcze większy i wyniósł 716 tys. ton (w 1999 r. sprzedano 5,9 mln ton).

— Na sytuację tę wpłynął głównie spadek tempa wzrostu gospodarczego oraz słaba kondycja finansowa polskiego społeczeństwa przy stosunkowo wysokich cenach paliw — wyjaśnia Michał Frąckowiak, p. o. prezesa Nafty Polskiej

Tymczasem w porównaniu z ubiegłym rokiem na rynek trafiło 2,28 mln ton lekkiego oleju opałowego, o 644 tys. ton więcej niż w 1999 r.

— Gwałtowny wzrost sprzedaży oleju opałowego świadczy o postępującym procederze sprzedaży go jako napędowego — podkreśla Michał Bichniewicz, współwłaściciel firmy konsultingowej BROG Bichniewicz i Rudnicki.

Nafta prywatyzuje

Nafta Polska kontynuuje proces prywatyzacji polskiego sektora naftowego. Do MSP trafiły propozycje dotyczące prywatyzacji spółki Naftobazy zajmującej się magazynowaniem paliw.

— Uznajemy, że spółka ta powinna być niezależna od jakiegokolwiek operatora, który zajmuje się dystrybucją czy produkcją paliw w Polsce, w tym także PKN. Część udziałów powinna zostać zaproponowana inwestorowi strategicznemu z sektora magazynowania paliw — mówi Michał Frąckowiak.

Do 12 marca mają zostać złożone ostateczne oferty od trzech konsorcjów zainteresowanych nabyciem udziałów w Rafinerii Gdańskiej. NP liczy, że transakcję uda się sfinalizować w II kwartale tego roku.

Według Michała Frąckowiaka, już w najbliższych dniach powinna zostać ostatecznie sfinalizowana transakcja sprzedaży spółki DEC amerykańskiej firmie GATX. Nafta przygotowuje również obecnie memoranda informacyjne w sprawie prywatyzacji Rafinerii Jasło. Będą one gotowe prawdopodobnie najpóźniej na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2001 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmalały zyski spółek Nafty Polskiej