Zmarł Aleksander Gudzowaty

PAP
opublikowano: 14-02-2013, 09:37

W czwartek rano zmarł Aleksander Gudzowaty - poinformowano PAP w sekretariacie firmy Bartimpex. Był biznesmenem, prezesem Bartimpeksu - spółki działającej na rynku gazowym, jednym z najbogatszych Polaków przełomu XX i XXI wieku.

Zobacz więcej

Aleksander Gudzowaty, fot. Marek Wiśniewski

Urodził się 22 września 1938 roku. Studia ekonomiczne ukończył na Wydziale Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Łódzkiego z tytułem magistra ekonomii. W latach 1975-1979 był przedstawicielem w Moskwie dwóch wiodących polskich przedsiębiorstw handlu zagranicznego reprezentujących cały polski przemysł lekki.

Od 1978 do 1992 roku pracował jako dyrektor zarządzający, a później jako dyrektor naczelny PHZ Kolmex S.A., firmy specjalizującej się w branży związanej z kolejnictwem. Pracę w tej firmie zakończył w 1992 r. W tym samym roku został prezesem Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Bartimpex S.A.

Do majątku doszedł w latach 90. XX wieku na handlu barterowym - kupował od rosyjskiego Gazpromu gaz ziemny dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w zamian za żywność i artykuły przemysłowe. Największy sukces osiągnął jako autor inżynierii finansowej, przy pomocy której likwidował polskie olbrzymie długi za gaz z Rosji w latach 1991–1993.

W 2008 z majątkiem 3,7 mld zł uplasował się na 9. miejscu na liście stu najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" oraz na 56. miejscu na liście stu najbogatszych obywateli Europy Środkowo-Wschodniej tego samego tygodnika.

Pod koniec lat 90. Gudzowaty wszedł w konflikt z ówczesnym rządem premiera Jerzego Buzka oraz Gazpromem, największym rosyjskim koncernem energetycznym, którego nowy zarząd nie chciał respektować umów wynegocjowanych wcześniej i starał się usunąć Gudzowatego z rynku handlu gazem.

Aleksander Gudzowaty był twórcą Fundacji Crescendum Est Polonia, wspomagającej wybitnie uzdolnionych młodych artystów i naukowców. Zasiadał także w Radzie Gubernatorów Centrum Peresa dla Pokoju.

W 2009 r. Gudzowaty został uhonorowany w Nowym Jorku wyróżnieniem Anti-Defamation League za prace na rzecz obrony mniejszości narodowych.

Z pierwszego małżeństwa miał syna Tomasza Gudzowatego, znanego polskiego fotografa, wielokrotnie nagradzanego w Konkursie World Press Photo, w amerykańskim konkursie POYi oraz w konkursie NPPA The Best of Photojournalism. W lutym 2010 r. Gudzowaty ożenił się po raz drugi. Jego żoną została Danuta Korycka.

W 2007 o Gudzowatym zrobiło się głośno za sprawą tzw. taśm Oleksego - nagrań rozmów Józefa Oleksego z biznesmenem dokonanych przez ochronę Gudzowatego. W trakcie spotkania polityk SLD nie szczędził słów krytyki pod adresem partyjnych kolegów z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim na czele. W tym samym roku prokuratura prowadziła postępowanie dotyczące gróźb wobec biznesmena i jego rodziny.

Informację o śmierci Aleksandra Gudzowatego podało jako pierwsze Radio ZET.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Zmarł Aleksander Gudzowaty