Zmarł miliarder David Rockefeller

aktualizacja: 20-03-2017, 17:01

W wieku 101 lat w poniedziałek, 20 marca zmarł David Rockefeller, miliarder, finansista, były szef banku Chase Manhattan. Był patriarchą jednej z najbardziej wpływowych amerykańskich rodzin. Przyczyną śmierci jaka miała miejsce podczas snu, były problemy sercowe, donosi Reuters.

Nazwisko Rockefeller ma złe konotacje i skojarzenia. Jest jednym z symboli drapieżnego kapitalizmu. Podczas swojej pracy w Chase Manhattan Rockefeller znany był z budowania sieci bliskich relacji z rządami i międzynarodowymi korporacjami. Specjaliści uważali wręcz, że bank prowadził własną politykę zagraniczną.

Zobacz więcej

David Rockefeller fot. Bloomberg

Od jego dołączenia do Chase Manhattan w 1946 r. wartość instytucji mocno wzrosła z 4,8 mld USD do 76,2 mld w roku 1981, kiedy ustępował z funkcji prezesa i odchodził z banku. Szefował tej instytucji przez 12 lat. Obecnie występuje ona pod nazwą JPMorgan Chase.

Dzięki kontroli takich gigantów jak Exxon Mobil i Chevron, nazywany był "królem nafty".

Jego majątek szacowany jest na około 3 mld USD, ale z uwagi na bardzo skomplikowaną strukturę właścicielską spółek i funduszy w których miał udziały prawdziwa wartość majątku jest nie od wyliczenia.

Jego żona Peggy, zmarła w 1996 r. Mieli 6-cioro dzieci i 10-ciu wnuków.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Zmarł miliarder David Rockefeller