Zmiana warty w czołówce rankingu GSR

Robert Klimacki, partner w dziale audytu EY
opublikowano: 15-03-2021, 20:12

Większość z nas rozpoczęła 2020 jak każdy normalny rok, ale już w marcu zrozumieliśmy, że będzie to rok ze wszech miar inny. Wydarzenia potoczyły się bardzo szybko i 2020 stał się inny także na giełdzie.

Robert Klimacki, Partner w Dziale Audytu EY

Dla części firm po przejściu pierwszego okresu niepewności był to czas bardzo dynamicznych zmian na lepsze. Osiągnęły niebywałe wyniki i otworzyły się na nowe rozwiązania, w tym nowe technologie. Giełda powróciła do łask inwestorów. To właśnie w drugiej połowie ubiegłego roku miała miejsce największa emisja pierwotna akcji w historii rodzimej giełdy, a przy okazji jedna z dziesięciu największych na świecie w 2020 r.

Dla rankingu Giełdowa Spółka Roku również był to rok dużych zmian. CD Projekt, który w ostatnich kilku latach zmonopolizował ranking, nie znalazł się tym razem w czołowej dziesiątce. Wśród wyróżnionych firm są natomiast aż trzy nieobecne w czołówce zestawienia w ostatnich latach, w tym firma TIM, która zajęła drugie miejsce. Z firm, które jeszcze cztery lata temu plasowały się w pierwszej dziesiątce, w tym roku nie została wyróżniona żadna. Tak, to był zdecydowanie inny rok.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Selvita. Spółka wygrała również w kategorii perspektywy rozwoju oraz kompetencje zarządu. Rok 2020 był dla Selvity i jej właścicieli bardzo dobry, a wartość spółki wzrosła ponaddwukrotnie. Grupa Selvita należy do grona największych firm europejskich świadczących usługi badawczo-rozwojowe w zakresie farmacji, biotechnologii i chemii – jej działalność obejmuje prace nad nowymi lekami, badania regulacyjne, bioinformatykę. Przy takim doświadczeniu i zakresie działalności rok, w którym zdrowie stało się najważniejszym tematem, musiał być dobry dla grupy. Selvita zatrudnia około 700 osób, w tym blisko 500 naukowców, co już samo w sobie jest wyjątkowe. Działalność jest prowadzona w Krakowie, Poznaniu oraz Zagrzebiu, ale biura handlowe grupy znajdują się również w prawdziwie światowych ośrodkach naukowych, m.in. w Cambridge, San Francisco oraz Bostonie. Zrobiło się światowo. Biorąc pod uwagę wzrost spółki, powstało oczekiwanie, że w marcu Selvita może dołączyć do indeksu mWIG40. Na początku 2021 r. spółka sfinalizowała ogłoszone pod koniec listopada przejęcie chorwackiej spółki Fidelta, co jeszcze przyspieszy wzrost grupy i podkreśla międzynarodowy charakter działalności. Selvita doskonale wykorzystała okazję, jaką stworzył rok 2020, a wzrost zawdzięcza m.in. dodatkowemu popytowi ze względu na lockdown w Chinach oraz dywersyfikację dostawców przez spółki z USA, wcześniej opierające się głównie na chińskich usługodawcach. Spółka sprzedaje usługi przede wszystkim klientom zagranicznym. Sprzedaż krajowa nie przekroczyła 10 proc., a wymagający rynek USA jest głównym wyzwaniem i szansą rozwoju w długim terminie.

Drugie miejsce na podium tegorocznej edycji GSR należy do dystrybutora materiałów elektrotechnicznych, czyli spółki TIM. Krzysztof Folta, prezes i jeden z założycieli spółki, znalazł się również w gronie 15 finalistów w konkursie EY Przedsiębiorca Roku 2020. W finale niezależne jury nagrodziło go nagrodą specjalną za umiejętność prowadzenia biznesu w warunkach ciągłej zmiany. TIM to również spółka, której działalność doskonale wpisała się w zmieniającą się pod wpływem pandemii rzeczywistość. Jest największym dystrybutorem materiałów elektrotechnicznych w Polsce i prowadzi e-sklep TIM.pl. Druga spółka z Grupy TIM – 3LP – świadczy usługi logistyczne dla klientów biznesowych z sektora e-commerce. TIM zdobył nagrodę „Best in e-commerce B2B”w konkursie e-Commerce Polska Awards oraz laur dla najlepszego zespołu e-commerce B2B w konkursie Dyrektor e-Commerce Roku. Oba konkursy organizowane były przez Izbę Gospodarki Elektronicznej. Drugie miejsce w rankingu i powyższe nagrody najlepiej pokazują, jak doskonale TIM wykorzystał nowe warunki do dynamicznego rozwoju. TIM już w 2019 r. umacniał pozycję na rynku dystrybucji artykułów elektrotechnicznych. W 2019 r. przychody jednostkowe spółki wyniosły blisko 900 mln zł. To o 6,2 proc. więcej niż w 2018 r., a także najwięcej w historii. Roczna dynamika wzrostu obrotów TIM-u była tym samym ponaddwukrotnie wyższa niż branży dystrybucji artykułów elektrotechnicznych (+2,9 proc.). Rekord sprzedaży dotyczył także całej Grupy TIM. Chociaż na koniec 2019 r. mogło się wydawać, że trudno będzie powtórzyć te rekordy, to jednak wyniki za 2020 mogą pokazać kolejny rok dynamicznego rozwoju grupy. Szacuje się, że przekroczona zostanie magiczna granica 1 mld zł przychodów.

Ostatnie miejsce na podium należy do Grupy Kęty, która została doceniona w kategorii relacje inwestorskie. Grupa Kęty jest spółką dominującą dla grupy kapitałowej prowadzącej działalność w ramach trzech segmentów operacyjnych: wyrobów wyciskanych (produkcja i sprzedaż profili i komponentów aluminiowych wykorzystywanych m.in. w branży budowlanej oraz motoryzacyjnej), systemów aluminiowych (projektowanie, produkcja i sprzedaż systemów aluminiowych wykorzystywanych w branży budowlanej, m.in. do stolarki okiennej i drzwiowej) oraz opakowań giętkich (produkcja i sprzedaż opakowań giętkich oraz folii polipropylenowych BOPP wykorzystywanych m.in. w branży spożywczej i farmaceutycznej). W skład grupy kapitałowej wchodzą 24 spółki, w tym 15 zagranicznych oferujących swoje produkty i usługi w ponad 50 krajach na całym świeci i zatrudniających łącznie ponad 5 tys. osób. Grupa Kęty, która funkcjonowała wcześniej pod nazwą Zakłady Metali Lekkich „Kęty”, powstała w 1953 r., a jej akcje są notowane na giełdzie od 1996 r. W 2020 r. wartość grupy wzrosła o około połowę. W grudniu 2020 r. Grupa Kęty przedstawiła strategię rozwoju na lata 2021-25. Opiera się ona na czterech filarach, którymi są: wzrost przychodów ponad rozwój rynków, na których działa grupa, wysoka rentowność operacyjna, realizacja inwestycji rozwojowych oraz odpowiedzialność środowiskowa i społeczna. Zwłaszcza dbałość o środowisko i odpowiedzialność społeczna w przyszłości mogą być bardzo dobrze odebrane przez rynek i przysłużyć się dalszemu wzrostowi wartości. Grupa zakłada osiągnięcie 4,6 mld zł sprzedaży i 470 mln zł zysku netto w 2025 r. W latach 2021-25 chce wypłacić akcjonariuszom łącznie około 1,7 mld zł dywidendy.

Walka o kolejne miejsca w głównym rankingu była również bardzo interesująca, wskazywała na rynkowe zmiany i toczyła się między siedmioma podmiotami, w tym Dom Development oraz spółką Neuca. Dom Development zajął też drugie miejsce w kategorii kompetencje zarządu. Natomiast kolejne miejsce to już szeroko rozumiana branża IT, w ramach której rywalizacja była bardzo zaciekła, a różnice w sumach zebranych punktów bardzo małe. Znalazły się tu spółki:

•R22 - która koncentruje się na skalowalnych usługach oferowanych w modelu abonamentowym oraz SaaS (ang. Software as a Service) i prowadzi działalność w ramach całego łańcucha wartości – od tworzenia własnych rozwiązań przez ich utrzymanie od strony technologicznej po kompleksową sprzedaż i obsługę klienta

•DataWalk – kolejny podmiot technologiczny, który na bazie własnej technologii zbudował produkt analityczny rozwiązujący globalne problemy w obszarze bezpieczeństwa. Platforma DataWalk łączy miliardy obiektów z wielu źródeł, znajdując zastosowanie w zakresie analityki śledczej w sektorze publicznym i finansowym m.in. w walce z przestępczością, wyłudzeniami i przy identyfikacji nadużyć

•Ten Square Games – jeden z największych w Polsce producentów i wydawców gier mobilnych oraz przeglądarkowych

•Vigo System - światowy lider w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni

•11 bit studios - kolejny producent gier komputerowych i laureat poprzednich edycji GSR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane