Zmiany na rynku są niezbędne

MAS
opublikowano: 20-03-2012, 00:00

POSTULATY PFRN

Oddzielenie spraw rynku nieruchomości od spraw transportu i gospodarki morskiej, powołanie Ministerstwa Budownictwa z kompetentną osobą na czele — takie postulaty złożyli szefowie dziewięciu ogólnopolskich organizacji zrzeszających pośredników w obrocie nieruchomościami, zarządców nieruchomości i rzeczoznawców majątkowych zrzeszonych w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Oto ich stanowisko:

Sytuacja mieszkaniowa wielu Polaków jest skomplikowana i mało korzystna, a wskaźniki dostępności i jakości mieszkań stawiają Polskę na jednej z ostatnich pozycji w Europie. Minister odpowiedzialny za sektor mieszkaniowy nie przedstawił w tym zakresie żadnej propozycji, a priorytetem dla odpowiedzialnego resortu jest kolej i autostrady. Na sprawy tak istotne dla wielu tysięcy Polaków zabrakło miejsca. Zła sytuacja mieszkaniowa w Polsce stanowi barierę rozwoju zarówno dla społeczeństwa, jak i całej gospodarki. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się gospodarstwa domowe o średnich i niskich dochodach, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych. Budownictwo mieszkaniowe wymyka się spod kontroli władzom centralnym i samorządowym w wielu polskich miastach.

Członkowie Federacji oczekują zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa konsumentów na rynku nieruchomości w szczególności poprzez zapewnienie obsługi tego rynku przez wykwalifikowanych specjalistów — pośredników, zarządców i rzeczoznawców. Konieczne jest również powołanie organu opiniodawczego rynku nieruchomości przewidzianego w ustawie o gospodarce nieruchomościami — Państwowej Rady Nieruchomości, a także usunięcie barier w rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane