Zmiany w czołówce rankingu TFI

opublikowano: 14-10-2019, 22:00

Pekao TFI na podium, NN IP w górę, Noble Funds i Altus w dół — to najważniejsze w ciągu roku zmiany na rynku firm zarządzających aktywami.

Aktywa TFI na koniec września 2019 r. miały wartość 261 mld zł, wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. W porównaniu ze stanem na koniec trzeciego kwartału 2018 r. wartość aktywów stopniała o ponad 14 mld zł, czyli 5,2 proc. Ubytek zbliżony do ogólnorynkowego odnotował lider — Ipopema TFI — które zarządza aktywami wartymi 56,4 mld zł i wyraźnie dystansuje gracza numer dwa, czyli PKO TFI.

W tym ostatnim aktywa zmniejszyły się w rok o 3 proc., a TFI notuje ostatnio spore odpływy z jednego z funduszy dłużnych. Na podium awansowało natomiast Pekao TFI, którego aktywa przytyły o 7 proc. do 20,8 mld zł. Taki wynik pozwolił na przeskoczenie w rankingu innego z kontrolowanych pośrednio przez państwo TFI — PZU (20,3 mld zł). W pierwszej dziesiątce największą dynamiką aktywów może się pochwalić NN Investment Partners TFI, które w rok zwiększyło stan posiadania o 15 proc. do 16,3 mld zł.

To pozwoliło na awans na piąte miejsce, które zwolniło Santander TFI. W pierwszej dziesiątce są jeszcze Aviva, General, Investors (to TFI zanotowało spory, bo 11-procentowy spadek aktywów) i Copernicus, który znalazł się na 10 pozycji kosztem Noble Funds TFI. Firma, kierowana przez Mariusza Staniszewskiego, spadła na 13 miejsce, bo jej aktywa obniżyły się o jedną czwartą do 6 mld zł. Jeszcze większy spadek zanotowało Altus TFI — z 16 na 31 miejsce, po spadku aktywów o 91 proc. do 355 mln zł. W górę rankingu pnie się natomiast BNP Paribas TFI, które awansowało z 24 na 17 pozycję, oraz Alior TFI (z 39 na 29 pozycję).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane