Zmiany w podatkach to polska codzienność

  • Materiał partnera
opublikowano: 16-01-2019, 22:00

Eksperci KPMG radzą przedsiębiorcom, jak spełnić wymogi wynikające z nowych przepisów, skorzystać z ulg inwestycyjnych i uniknąć sporu z fiskusem

Dyrektorów finansowych i księgowych czeka kolejny rok pełen wyzwań. Wszystko za sprawą ustawodawcy, nakładającego na nich szereg nowych obowiązków. To główny wniosek z IX Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, który odbył się 15 stycznia 2019 r. w Warszawie.

— Kongres cieszy się ogromną popularnością. Przedstawiamy państwu informacje ciekawe, aktualne i przede wszystkim merytoryczne — mówiła podczas otwarcia Stacy Ligas, partner i szef sektora finansowego w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Również Jakub Wojnarowski, szef ACCA w Polsce, partnera Kongresu, podkreślił, że zdobywanie wiedzy jest konieczne, by planować rozwój biznesu.

Transferowe wyzwania

Tematem otwierającym były w tym roku ceny transferowe.

— To potwierdza, jak wysoką rangę zyskała ta tematyka — mówił Jacek Bajger, partner i szef zespołu ds. cen transferowych w KPMG.

Przepisy obowiązujące w 2018 r., których wdrożenie było dla firm ogromnym wyzwaniem, zostały już zmienione. Co więcej, z roku na rok zwiększa się liczba kontroli w zakresie cen transferowych, a wiele z nich kończy się doszacowaniem podatku. Monika Palmowska, partner w zespole ds. cen transferowych w KPMG, przypomniała, że od 2019 r. obowiązują nowe sankcje, wynoszące od 10 do 30 proc. Zwróciła też jednak uwagę na pozytywne inicjatywy Ministerstwa Finansów, np. utworzenie Forum Cen Transferowych.

— Największym problemem podatników jest brak pewności prawa podatkowego — rozpoczął swoją prezentację Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG.

— Firmy muszą wdrażać nieustannie zmieniające się przepisy, ryzykując, że za 2-3 lata organ podatkowy zakwestionuje je w trakcie kontroli. Może to jednak zmienić projekt nowej Ordynacji podatkowej, który daje dużym podmiotom możliwość zawarcia umowy o współdziałanie z administracją skarbową. W zamian za udostępnienie wszystkich danych firmy zyskają pewność, że ich rozliczenie jest poprawne. To interesująca inicjatywa — powiedział Mirosław Michna.

W 2019 i 2020 r. szykują się również zmiany w VAT.

— Już teraz przedsiębiorcy powinni zacząć przygotowania — radziła Agnieszka Laskowska, dyrektor w zespole ds. VAT w KPMG.

Przypomniała, że towary do celów VAT (np. do ustalenia właściwej stawki podatku) nie będą już klasyfikowane na podstawie przestarzałej klasyfikacji PKWiU z 2008 r., ale nomenklatury scalonej CN. Usługi natomiast nadal na podstawie klasyfikacji PKWiU, jednak nowszej z 2015 r. Niewykluczone, że firmy będą też miały dużo pracy z wdrożeniem nowego, poszerzonego pliku JPK, który od lipca 2019 r. ma zastąpić deklaracje VAT. Poruszenie wśród uczestników Kongresu KPMG wywołała informacja, że za każdy błąd w pliku JPK grozić będzie sankcja 500 zł.

Obowiązki i sankcje

Rafał Ciołek, partner i szef zespołu ds. CIT w KPMG, przedstawił rewolucyjne zmiany, które od 2019 r. obowiązują w tym podatku. Dotychczas przedsiębiorcy mogli wypłacić nawet 100 tys. zł dywidendy, bez konieczności pobrania podatku. Teraz to już niemożliwe. Powinni pobrać daninę, jeśli suma wypłat dla jednego podmiotu przekroczy w ciągu roku 2 mln zł. Jednak, jak podsumował Rafał Ciołek, dobra wiadomość jest taka, że Ministerstwo Finansów da podatnikom odpocząć w 2019 r. i nie planuje kolejnych rewolucji w tym roku, w obszarze CIT. Skupiać się będzie na nowej Ordynacji podatkowej.

— Zmiany są natomiast nieuniknione w zakresie opodatkowania gospodarki cyfrowej, która mimo iż całkowicie przeobraziła biznes, pozostaje obszarem nieuregulowanym — zaznaczył Marcin Rudnicki, partner i szef zespołu ds. podatków międzynarodowych w KPMG w Polsce.

Do wdrożenia reform dążą OECD i Komisja Europejska. Jednak ich celem jest opodatkowanie gigantów internetowych. Trudno ocenić, jak wpłyną one na konsumentów.

Jak zaoszczędzić na podatku

Są też rozwiązania, które pozwalają firmom zaoszczędzić na podatku. Kiejstut Żagun, dyrektor i szef zespołu ds. innowacji, ulg i dotacji, przedstawił Innovation Box — narzędzie obowiązujące od 2019 r., które uzupełnia ulgę na działalność badawczo-rozwojową. Przypomniał, że od 2018 r. każdy milion złotych zainwestowanyw działalność B+R daje 190 tys. zł oszczędności podatkowych przy zastosowaniu ulgi na B+R. Dodatkowo w rozliczeniu za 2019 r. innowacyjne firmy, które wdrażają nowe rozwiązania, od ich komercjalizacji zapłacą tylko 5 proc. podatku. Kiejstut Żagun ocenił, że taka polityka już teraz przynosi efekty. Według danych GUS wskaźnik nakładów na działalność B+R po raz pierwszy przekroczył 1 proc. PKB. Średnia UE to 2 proc.

— Sporo pracy przed nami, ale trend jest dobry — zaznaczył.

Katarzyna Nosal-Gorzeń, partner w zespole ds. fuzji i przejęć w KPMG w Polsce, ostrzega jednak, że największe wyzwanie w CIT stanowić będzie rozliczenie transakcji międzynarodowych, np. wypłata dywidend, należności licencyjnych i odsetek. Przedsiębiorcy powinni wdrożyć rozwiązania, które pozwolą im zminimalizować ryzyko opodatkowania. W przeciwnym razie kwota podatku obciąży ich wynik finansowy. Przypomniała, że nowe przepisy nakładają na polskie podmioty wymogi związane z weryfikacją zagranicznego kontrahenta, czy jest tzw. rzeczywistym właścicielem. Jednak ich realizacja może być bardzo trudna, zwłaszcza w przypadku podmiotów niepowiązanych, ze względu na brak dostępu do danych. Rozwiązaniem będzie uzyskanie oświadczenia kontrahenta.

— Również w PIT nie ma nudy — mówili Andrzej Marczak, partner i szef zespołu Global Mobility Services — PIT, i Mateusz Kobyliński, partner w tym samym zespole.

Przedstawili oni skutki kilku ubiegłorocznych nowelizacji ustawy o PIT. To kolejny obszar, w którym coraz większą rolę odgrywa cyfryzacja. Zeznanie za 2018 r. przygotuje za podatników Krajowa Administracja Skarbowa. Usługa e-PIT dotyczy druków PIT-37 i PIT-38, w których dane pochodzą od płatników. Jednak płatnicy muszą już do końca stycznia, nie do końca lutego, przekazać urzędom skarbowym informacje o dochodach.

— To szczęście dla podatników, bo fiskus ich rozliczy, ale nieszczęście dla płatników, bo muszą szybko przygotować deklaracje — powiedział Andrzej Marczak.

Nowy język sprawozdawczości

Wyzwaniem są nie tylko podatki, ale także nadchodzące wymagania w zakresie sprawozdawczości finansowej sporządzonej według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Monika Warmbier, partner i szef zespołu doradztwa rachunkowego dla przedsiębiorstw sektora niefinansowego, i Marek Żyliński, starszy menedżer w tym zespole, przedstawili założenia sprawozdawczości w XBRL. To nowy format raportowania, który obowiązywał będzie emitentów papierów wartościowych notowanych na rynkach regulowanych UE. Do jego zalet zalicza się np. lepszy dostęp do danych oraz ograniczenie kosztów ich przetwarzania. Według Marka Żylińskiego problemem może być prawidłowe oznaczenie danych liczbowych zgodnie z taksonomią MSSF.

— Zmiany będą wprowadzane stopniowo, począwszy od 2020 r. Jednak warto przygotować się do ich wcześniej — mówiła Monika Warmbier.

Warto inwestować

Ulg dla inwestorów jest więcej. O tym, jak zapłacić niższy podatek dzięki Polskiej Strefie Inwestycji, mówił Paweł Barański, partner w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

— To nowe rozwiązanie, pozwalające skorzystać ze zwolnienia na terenie całej Polski, nie tylko w specjalnych strefach ekonomicznych — wyjaśnił.

Według wyliczeń dla dużego przedsiębiorstwa, które ponosi 50 mln zł kosztów inwestycji, oszczędność w postaci niezapłaconego podatku może wynieść 17,5 mln zł. Z kolei firmy muszą inwestować w emerytury pracowników, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe.

— System jest dobrowolny dla uczestników, ale obowiązkowy dla podmiotu zatrudniającego — mówił Dariusz Dobkowski, radca prawny, partner zarządzający w stowarzyszonej z KPMG kancelarii prawnej D.Dobkowski.

Renata Kulpa, radca prawny w tej kancelarii, podkreśliła zaś, że za niewywiązanie się z obowiązków grozi nawet milion złotych kary. Liczba zmian omawianych podczas IX Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG wskazuje, z jakim natłokiem nowości muszą się zapoznać i oswoić specjaliści z tych dziedzin. Potwierdza to tylko słuszność opinii, że podatkom przydałoby się więcej stabilizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu