Zmiany w podatkach wesprą leasing aut

Materiał partnera: BZ WBK Leasing
opublikowano: 30-09-2015, 22:00

Leasing łączy wiele zalet, oferując szybkość i prostotę w pozyskaniu finansowania na atrakcyjnych warunkach finansowych oraz korzyści podatkowe.

KOMENTARZ

MARIUSZ WŁODARCZYK Dyrektor Zarządzający BZ WBK Leasing

W przypadku podatku dochodowego, w zależności od rodzaju leasingu, klient może zaliczyć do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od finansowanego środka trwałego, jak również część odsetkową opłat leasingowych (leasing finansowy) albo całość opłat leasingowych, łącznie z pierwszą opłatą (leasing operacyjny). By z tego skorzystać, należy spełnić warunki podatkowe zawarte w przepisach.

W leasingu operacyjnym firma leasingowa płaci i rozlicza podatek VAT od nabycia przedmiotu, a klientowi jest on naliczany od każdej raty. Wpływa to pozytywnie na płynność firmy klienta ze względu na brak konieczności wydawania dużych sum na podatek VAT. Nieco inaczej jest przy leasingu finansowym: tu leasingodawca obciąża klienta podatkiem od sumy płatności leasingowych na początku umowy. Klient może jednak np. odzyskać ten VAT od urzędu skarbowego.

Choć w tym roku nie pojawiło się wiele nowych regulacji prawnych dotyczących leasingu, warto zwrócić uwagę na wprowadzenie możliwości odliczenia 50 proc. podatku VAT od paliwa wlewanego do samochodu osobowego. Zmiana ta, obowiązująca od 1 lipca 2015 r., dotyczy co prawda całego rynku, a nie tylko samochodów w leasingu, niemniej jest pozytywnym bodźcem także do rozwoju tego produktu. Zatrzymując w firmie część pieniędzy zapłaconych w cenie paliwa, można je przeznaczyć na inne cele.

Inną zmianą jest wdrożenie mechanizmu „odwróconego” podatku VAT przy nabywaniu nowych technologii, w tym sprzętu elektronicznego. Jednak częściowo nieprecyzyjne postanowienia nowych przepisów nie ułatwiają finansowania inwestycji. Rozumiejąc zasadność fiskalną wprowadzenia tych rozwiązań, konieczna wydaje się weryfikacja brzmienia niektórych przepisów, po zebraniu doświadczeń przez Ministerstwo Finansów tak, aby uczynić je bardziej przejrzystymi.

Odczuwalny wpływ na rynek leasingu będzie miało również zniesienie obowiązku korekty kosztów podatkowych związanych z nieopłaconymi fakturami. W odniesieniu do leasingu dotyczy to głównie leasingu finansowego. I chociaż stosowanie tych przepisów do leasingu wydaje się absurdem z uwagi na specyfikę samego produktu, niemniej zdarzały się interpretacje podatkowe idące w kierunku obowiązku takiej korekty. Po zniesieniu tych przepisów wątpliwości znikną.

Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca możliwość korekty w CIT i PIT przychodów i kosztów na bieżąco, o ile nie wynikają z błędu lub oczywistej omyłki. Rozwiązanie to uprości życie służbom księgowym i podatkowym, umożliwiając przeprowadzenie zmian w danym momencie, bez konieczności kłopotliwego korygowania faktur wstecz.

Materiał partnera 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: BZ WBK Leasing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu