Zmiany w strefach przed wakacjami

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 28-03-2008, 00:00

W maju mogą wejść w życie nowe przepisy w strefach ekonomicznych. Wtedy okaże się, do kiedy strefy będą działać.

W maju mogą wejść w życie nowe przepisy w strefach ekonomicznych. Wtedy okaże się, do kiedy strefy będą działać.

Już wkrótce specjalne strefy ekonomiczne (SSE) będą mogły urosnąć do 20 tys. ha. Dziś limit sięga 12 tys. ha.

— Za dwa tygodnie nowelizacją ustawy o SSE zajmie się Komisja Gospodarki. Jestem optymistką i wierzę, że ustawa wejdzie w życie w kwietniu-maju — mówi Mirosława Nykiel, posłanka PO, która szefowała pod- komisji zajmującej się no- welizacją.

Idzie nowe

Ustawa jest pilnie potrzebna, bo strefami objęte jest już 11,8 tys. ha.

— 200 ha, które zostały, zostawiamy sobie jako rezerwę na superprojekt, który może się pojawić. Chociaż strefy nie sprzedały inwestorom wszystkich gruntów, a stopień wykorzystania niekiedy przekracza ledwo 30 proc., to zostały głównie małe działki. Tymczasem Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pracuje nad kilkoma projektami, w których potrzebne jest 200-500 ha — twierdzi Teresa Korycińska z Ministerstwa Gospodarki.

Dzięki nowelizacji nowi inwestorzy będą mogli obniżyć poziom zatrudnienia zadeklarowany w zezwoleniu nawet o jedną piątą, co dziś jest niemożliwe. Nie będą natomiast mieli szansy na zwiększenie pomocy publicznej, jeśli zainwestują więcej, niż obiecują. Dziś jest to praktykowane, o ile firma zasygnalizuje taką możliwość w biznesplanie.

Dłuższe strefy

Bardzo ważny dla inwestorów jest czas życia stref ekonomicznych — przeważnie mija w 2017 r., a to oznacza, że część firm dopiero budujących fabryki może nie zdążyć wykorzystać zwolnień podatkowych. Ale nie ma strachu.

— Po przyjęciu nowelizacji zajmiemy się przedłużeniem działalności stref co najmniej do 2020 r. Na poziomie roboczym jest to już wstępnie uzgodnione — mówi Rafał Baniak, wiceminister gospodarki.

Decyzje zapadną szybko.

— Po nowelizacji ustawy wydamy rozporządzenie o ogólnych zasadach działania stref oraz osobne dla każdej strefy, w których m.in. zapisany będzie okres jej działania — zapowiada Teresa Korycińska.

Strefy z Polski wschodniej: tarnobrzeska, mielecka, warmińsko-mazurska, suwalska i starachowicka przekonują, że chcąc zachęcić inwestorów, powinny działać kilka lat dłużej niż pozostałe dziewięć stref.

39,9

mld zł Tyle firmy zainwestowały w specjalnych strefach do czerwca 2007 r...

122,2

tys. ...a tyle nowych miejsc pracy utworzyły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmiany w strefach przed wakacjami