Zmiany w użytkowaniu wieczystym coraz bliżej

opublikowano: 22-07-2018, 22:00

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów mieszkalnych w prawo własności.

Od 1 stycznia 2019 r. w Polsce przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których są położone bloki i domy, we własność lub współwłasność, nie będzie wiązać się z żadnymi skomplikowanymi procedurami. Stanie się to na mocy ustawy, która w piątek została przegłosowana w Sejmie niemal jednogłośnie — jeśli przejdzie dalej w Senacie i zyska podpis prezydenta.

— Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 r. wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, będą ich pełnymi właścicielami. Zabezpieczyliśmy środki na potrzeby ksiąg wieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie — informuje wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Rząd PiS pracował nad projektem ustawy przez dwa lata (miała ona wejść w życie już od stycznia 2017 r.). W stosunku do pierwotnej wersji projektu przepisy ustawy rozszerzono na mieszkańców domów jednorodzinnych. W trakcie konsultacji ustawowemu przekształceniu użytkowania wieczystego we własność sprzeciwiali się niektórzy samorządowcy. Ustawa pozbawi ich znaczącej części gruntów, które były źródłem dochodu w lokalnych budżetach.

Zgodnie z przepisami proponowanej ustawy użytkownicy wieczyści będą wnosić roczne opłaty jeszcze przez 20 lat — jako rekompensatę za nabycie gruntu. Będą mogli też wnieść ich równowartośćjednorazowo, uzyskując bonifikatę, jeśli grunty należą do skarbu państwa. Samorządy będą same decydowały o ewentualnej bonifikacie.

Najwięcej gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste jest dzisiaj w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy