Zmiany w zarządzie czeskiego Unipetrolu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-08-2005, 22:02

Rada nadzorcza czeskiego Unipetrolu przyjęła w poniedziałek rezygnację Pavla Svarca z funkcji prezesa tej spółki z dniem 31 sierpnia 2005 roku. Rada zarekomendowała jednocześnie zarządowi czasowe powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora generalnego Unipetrolu Markowi Mroczkowskiemu, obecnemu wiceprezesowi ds.

Rada nadzorcza czeskiego Unipetrolu przyjęła w poniedziałek rezygnację Pavla Svarca z funkcji prezesa tej spółki z dniem 31 sierpnia 2005 roku. Rada zarekomendowała jednocześnie zarządowi czasowe powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora generalnego Unipetrolu Markowi Mroczkowskiemu, obecnemu wiceprezesowi ds. finansowych - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe PKN Orlen.

    Svarc został w środę nominowany przez czeski rząd na stanowisko dyrektora generalnego tamtejszego państwowego operatora naftociągów, firmy Cepro. Mroczkowski był wcześniej wiceprezesem Petrochemii Płock, a potem PKN Orlen ds. finansowych, następnie prezesem Polkomtela.

    W trakcie posiedzenia rada nadzorcza Unipetrolu powołała z dniem 1 września 2005 na członka zarządu tej spółki ds. inwestycyjnych Dariusza Marca, b. wiceministra Skarbu Państwa w rządzie premiera Marka Belki.

    Rada podjęła też decyzję o rozpisaniu konkursu na stanowisko członka zarządu Unipetrolu, który objąłby funkcję prezesa - konkurs ma odbyć się z udziałem profesjonalnej firmy doradztwa personalnego.

    "Rada nadzorcza Unipetrol a.s. oczekuje od kandydatów na to stanowisko m.in. znajomości czeskiego i międzynarodowego rynku naftowego, doświadczenia w zarządzaniu dużymi organizacjami oraz zdolności do przeprowadzenia efektywnej integracji Grupy Unipetrol z PKN Orlen SA" - napisano w komunikacie.

    Na 6 września zwołane zostało zgromadzenie akcjonariuszy Unipetrolu, które zająć się ma m.in. zmianą statutu tej spółki oraz zmianami w radzie nadzorczej, w której obecnie zasiada siedmiu przedstawicieli PKN Orlen, w tym prezes płockiego koncernu Igor Chalupec, jako przewodniczący rady.

    Wniosek o zwołanie obrad i projekty uchwał zgłosił Atlantik financni trhy - jedna z największych w Czechach grup finansowych, posiadająca mniejszościowy pakiet akcji czeskiego holdingu.

    Proponowane przez Atlantik financni trhy zmiany w statucie Unipetrolu mogłyby ograniczyć wpływ PKN Orlen na strategiczne decyzje, dotyczące funkcjonowania tego podmiotu, w którym płocki koncern ma większościowy pakiet 62,99 proc. akcji. Projekty te dotyczą m.in. podejmowania decyzji o emisji obligacji i zmianach w kapitale akcyjnym przy wymaganej większości 90 proc. głosów akcjonariuszy Unipetrolu, a także redukcji zarządu z pięciu do trzech członków.

    Przebieg zgromadzenia akcjonariuszy Unipetrolu zależeć będzie od tego, czy PKN Orlen ogłosi wezwania na sprzedaż akcji przez akcjonariuszy mniejszościowych spółek Unipetrol oraz zależnych spółek Spolana i Paramo i odzyska prawo wykonywania głosów w Unipetrolu.

    W piątek PKN Orlen otrzymał zgodę czeskiej Komisji Papierów Wartościowych (KPW) na ogłoszenie wezwań. Publikacja ogłoszeń ma nastąpić do końca tego tygodnia. W środę płocki koncern zwrócił się do czeskiej KPW z wnioskiem o przywrócenie prawa wykonywania głosu z akcji Unipetrol - to na wypadek, gdyby nie zdążył z procedurą ogłoszenia wezwań.

    PKN Orlen został pozbawiony prawa wykonywania tych głosów ze względu na nieogłoszenie w terminie do 25 lipca obowiązkowego wezwania do wykupu akcji zwykłych Unipetrol oraz zależnych Paramo i Spolana. Konieczność ogłoszenia takiego wezwania wynika z zapisów prawa czeskiego. Wniosek o pozwolenie na ogłoszenie wezwania złożono 1 lipca, ale czeska KPW zakwestionowała zawartą w nim wycenę akcji czeskich spółek, dokonaną przez firmę NS Group.

    Poprawiony wniosek został złożony 12 sierpnia. Ostatecznie zaaprobowany, zawiera ceny akcji, wynoszące odpowiednio 139 CZK dla Unipetrolu, 155 CZK dla Spolana i 978 CZK dla Paramo.

    PKN Orlen przejął akcje Unipetrolu pod koniec maja. Wartość transakcji wyniosła 13,05 mld CZK, czyli około 480 mln USD. W obrocie giełdowym na rynku czeskim znajduje się obecnie 37,01 proc. akcji Unipetrolu - on sam posiada 81,8 proc. udziałów w Spolana, podmiocie zajmującym się produkcją tworzyw sztucznych, oraz 73,5 proc. udziałów w rafinerii ropy naftowej Paramo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zmiany w zarządzie czeskiego Unipetrolu