Czytasz dzięki

Zmienność rynków sprzyja XTB

Mateusz Wojtala
opublikowano: 06-08-2018, 22:00

Notowania brokera od miesiąca pną się w górę. Sprzyjają temu lepsze wyniki, będące skutkiem większej aktywności klientów

Zarząd X-Trade Brokers Dom Maklerski szacuje, że w pierwszym półroczu 2018 r. zysk netto wyniósł nieco ponad 101 mln zł (w tym w samym drugim kwartale 41,5 mln zł), czyli o 244,5 proc. więcej r/r. Natomiast przychody wzrosły o blisko 58 proc., do poziomu 125,3 mln zł. Jak podaje spółka, stało się to głównie dzięki rosnącemu wolumenowi obrotów klientów, ale również rentowności tych transakcji. Po opublikowaniu komunikatu, na zamknięciu poniedziałkowej sesji akcje drożały o ponad 6 proc.

— W mienionym półroczu mieliśmy do czynienia z dużą zmiennością na rynkach, co sprzyja handlowaniu instrumentami finansowymi i pozytywnie wpływa na sytuację XTB. Trzeba też pamiętać, że wyniki w pierwszej połowie 2017 r. był słabe, co zbudowało niską bazę. Do tego doszły wzrost przychodów i kontrola kosztów przez spółkę, co razem przełożyło się na świetne rezultaty za pierwsze dwa kwartały 2018 r. — mówi Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securities.

Nowe porządki

W pierwszym półroczu 2018 r. XTB pozyskał ponad 10 tys. nowych klientów, a średnia liczba aktywnych inwestorów przekroczyła 22 tys., co oznacza wzrost o odpowiednio 23,6 i 24,7 proc. r/r. Zarząd liczy na stabilizację tych parametrów, a pomóc w tym ma rozwój działalności w Niemczech, Francji i w Ameryce Łacińskiej. Niejasny pozostaje jednak wciąż wpływ nowych regulacji rynku Forex, na którym działa spółka, wdrażanych przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Dotyczą one przede wszystkim ograniczeń w stosowaniu dźwigni finansowej przez klientów detalicznych.

— Niełatwo skomentować nowe regulacje ESMA, bo zaczęły one obowiązywać dopiero od 1 sierpnia. Trzeba poczekać do wyników za trzeci kwartał. Spodziewałbym się mniejszej aktywności inwestorów, głównie z powodu zwiększenia poziomu depozytów zabezpieczających, przez co klienci nie będą mogli otwierać tylu pozycji, co obecnie za takie same pieniądze — komentuje Łukasz Jańczak.

Nowe regulacje ESMA mogą mieć również wpływ na ewentualne plany akwizycyjne graczy z branży. Potencjalni kupujący, w tym XTB, będą obserwować, czy mniejsze podmioty poradzą sobie na zmienionym rynku. Inną taktyką na rozwój może się okazać walka o klientów, którzy być może skuszą się na korzystniejsze warunki oferowane przez dużych brokerów.

Droga wolna

Poniedziałkowy komunikat był kolejnym w tym miesiącu sygnałem do zwyżek notowań XTB. Wcześniej wsparciem była ocena nadzorcza wystawiona spółce przez KNF, mieszcząca się w kryteriach pozwalających na wypłatę dywidendy za 2018 r. Zdaniem XTB i analityków, otwiera to drogę do podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami po tym, jak w 2017 r. broker nie wypłacił premii. Polityka dywidendowa spółki zakłada wypłatę od 50 do 100 proc. jednostkowego zysku netto.

— Oczywiście istnieje ryzyko, że nadzorca wyda jednak negatywną opinię. Zatrzymanie zysku za rok ubiegły wzmocniło bazę kapitałową XTB, wskaźniki bezpieczeństwa już są wysokie, a do tego dochodzą jak na razie dobre wyniki. Sytuacja finansowa spółki jest dobra, nie wykluczałbym wypłaty dywidendy zaliczkowej — dodaje Łukasz Jańczak.

Skonsolidowany raport za pierwsze półrocze 2018 r. spółka opublikuje 23 sierpnia.

 

Pod lupą prokuratury

W sierpniu 2018 r. rozpoczęło się śledztwo w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu XTB, polegającym na egzekwowaniu przez brokera zleceń klientów w niekorzystny dla nich sposób. Wcześniej kontrolę w firmie przeprowadzili urzędnicy KNF, a zawiadomienie trafiło do prokuratury. Ta uznała, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, w wyniku którego mogło dojść do szkody o wartości od 8 do 23,5 mln zł. [KZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Wojtala

Polecane