Czytasz dzięki

Znów spadła produkcja przemysłowa w Brazylii

opublikowano: 04-02-2020, 15:10

Produkcja przemysłowa w Brazylii odnotowała drugi z rzędu miesięczny spadek w grudniu. W głównej mierze przez największy od półtora roku spadek dóbr inwestycyjnych.

W porównaniu z listopadem produkcja zmniejszyła się o 0,7 proc. To wynik gorszy niż wynosiła mediana prognoz ekonomistów zakładająca spadek rzędu 0,5 proc. W ujęciu rok do roku wskaźnik zmniejszył się o 1,2 proc. 

Z kolei w całym 2019 r. – jak wynika z danych Narodowego Instytutu Statystycznego -produkcja spadła o 1,1 proc. 

Odczyt ten źle wróży perspektywom silniejszego ożywienia w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej po okresie charakteryzującym się recesją i słabym wzrostem.

Spośród 26 sektorów przemysłowych monitorowanych przez agencję statystyczną w grudniu ujemna dynamikę odnotowało aż 17. Produkcja dóbr kapitałowych, która jest postrzegana jako kluczowy wskaźnik inwestycji, spadła o 8,8 proc. po odnotowaniu spadku o 1,3 proc. w listopadzie. Dobra trwałe zmniejszyły się o 2,7 proc., a dobra konsumpcyjne o 1,4 proc..

Produkcja przemysłowa w Brazylii jest obecnie o 18 proc. niższa niż najwyższy poziom zarejestrowany w maju 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane