Znów spadła sprzedaż aut w Chinach

opublikowano: 10-06-2015, 14:29

Maj przyniósł drugi z rzędu spadek sprzedaży samochodów w Chinach, informuje Reuters. To pierwszy taki przypadek od końca 2011 r. sugerujący znaczące osłabienie drugiej pod względem wielkości gospodarki świata.

Sprzedaż pojazdów osobowych i lekkich dostawczych zmniejszyła się o 0,4 proc. w ujęciu rocznym do łącznie 1,9 mln sztuk. W kwietniu spadek wyniósł 0,5 proc. wynika z danych opublikowanych przez Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (CAAM). 

Bloomberg

Ostatni raz roczna sprzedaż spadała dwa miesiące z rzędu w październiku i listopadzie 2011 r.

Licząc  od początku roku, sprzedaż na koniec maja była co prawda o 2,1 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2014 r. jednak dynamika wzrostu  była najniższa od 2012 r. sugerując, że cały bieżący rok zakończony zostanie wynikiem gorszym niż 6,9 proc. w roku 2014. 

Tymczasem w styczniu CAAM prognozowało, że sprzedaż pojazdów pasażerskich i użytkowych zwiększy się w 2015 r. o 7 proc. do 25,1 mln sztuk.

Spowolnienie na największym na świecie rynku motoryzacyjnym  jest kolejnym wyzwaniem dla wielu producentów samochodów, którzy borykają się z rosnącą konkurencją cenową. Z tego powodu m.in. w zeszłym miesiącu, amerykański koncern General Motors zaanonsował, obniżenie cen 40 modeli w Chinach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane