Znów walczymy o Amazona

MD, DI
opublikowano: 04-04-2014, 00:00

Skoro nie w Brnie, to może gigant internetowy zbuduje jeszcze jedno centrum w Polsce? Agencja inwestycji już działa.

Amazon zrezygnował z planu budowy centrum dystrybucyjnego w czeskim Brnie. Tim Collins, który kieruje działaniami spółki w Europie, powiedział, że będzie szukał miejsca na centrum w innym państwie regionu. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) jest czujna.

— Proponujemy amerykańskiemu koncernowi jedno z polskich miast — mówi Sławomir Majman, prezes PAIIZ.

Amazon buduje w Polsce trzy centra logistyczne: dwa we Wrocławiu, jedno w Poznaniu. Zatrudni w nich 6 tys. pracowników stałych i 9 tys. tymczasowych. W lutym odbyło się wmurowanie kamieni węgielnych pod jeden z magazynów we Wrocławiu i centrum w Poznaniu. Prezes Majman nie ujawnia, które polskie miasto agencja proponuje Amerykanom. Nie wiadomo jednak, czy Amazon będzie chciał budować czwarte centrum w Polsce. Wcześniej, gdy zaczęły się problemy z Brnem, pojawiały się informacje, że może zbudować zakład na Słowacji, w Austrii lub w Ostrawie w Czechach.

— Nie wiemy, czy Amazon będzie chciał koncentrować tak dużą część działalności w Polsce — przyznaje Sławomir Majman.

O rezygnacji z Brna zadecydował nie tyle amerykański koncern, co samorządowcy czeskiego miasta. Trzykrotnie odrzucili zgodę na budowę centrum w związku z innym przeznaczeniem terenu, gdzie miało powstać. Anderj Babis, minister finansów Czech, określił tę decyzję jako absurdalną. Amazon buduje natomiast centrum w pobliżu portu lotniczego w Pradze. Obie inwestycje w Czechach miały stworzyć 10 tys. etatów, a ich wartość miała przekroczyć 185 mln EUR. Czeskie media ostrzegają, że kłopoty Amazona mogą zaszkodzić reputacji państwa wśród zagranicznych inwestorów i są dowodem na zbyt dużą biurokrację.

„PB” informował w lutym, że samorządowcom Brna nie podoba się inwestycja. W Polsce rząd się Amazonem chwalił, a PAIIZ nagrodziła firmę za największy pod względem miejsc pracy projekt 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu