Zremb Chojnice zakończył rok nad kreską

Kamil Zatoński
opublikowano: 13-02-2009, 10:00

Działka finansowa podrasowała wyniki chojnickiej spółki za IV kwartał. Dzięki temy w całym roku udało się wyjść na  plus.

W czwartym kwartale producent kontenerów odnotował 36 proc. wzrost przychodów do 10,1 mln zł. Wynik operacyjny sięgnął 311 tys. zł (rentowność 3 proc.), wobec 530 tys. zł straty przed rokiem. Wynik netto wyniósł 732 tys. (wobec 757 tys. zł straty rok temu). Różnica in plus między zyskiem operacyjnym a netto to konsekwencja osiągnięcia dodatniego salda z działalności finansowej - w sumie na kwotę 608 tys. zł. Spółka nie wyjaśniła jednak źródeł dodatkowych zysków księgowych. 

Narastająco po czterech kwartałach przychody spółki były minimalnie niższe niż przed rokiem i wyniosły 31 mln zł. Wynik operacyjny skurczył się z 810 tys. do 164 tys. zł, a zysk netto wzrósł z 207 do 284 tys. zł.

Wynik firmy byłby wyższy o 430 tys. zł, gdyby nie korzystano z hedgingu walutowego (transakcje forward). Spółka zapewniła jednocześnie, że nie zawierała transakcji opcyjnych.

W informacjach dodatkowych do sprawozdania zarząd Zrembu ostrzegł, że bardzo mocne osłabienie złotego do innych walut stanowi największe zagrożenie dla spółki.

„Ogólnoświatowy kryzys spowodował osłabienie w stosunku do EUR nie tylko PLN ale np. Korony Norweskiej ( drugi największy rynek zbytu na produkowane przez Spółkę wyroby). Osłabienie korony norweskiej w stosunku do EUR powoduje konieczność wydatkowania przez inwestorów norweskich większej kwoty NOK niż np. rok temu. Istnieje w związku z tym niebezpieczeństwo zaniechania lub też ograniczenia zamówień na nowe dobra inwestycyjne w Norwegii, co może spowodować spadek zainteresowania na produkowane przez spółkę wyroby lub też konieczność np. obniżania cen” – napisano w komunikacie.

Jednocześnie wysoki kurs euro do złotego przyczynia się do wzrostu cen na kupowane przez spółkę materiały z importu. Firma obawia się też zmniejszenia eksportu do przeżywającej ogromne problemy gospodarki niemieckiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu