Zrobotyzowany sektor budowlany

  • Materiał partnera
opublikowano: 09-01-2020, 00:01
aktualizacja: 09-01-2020, 15:33

Na 30 stycznia 2020 r. zaplanowane jest oficjalne otwarcie w Gdańsku jednej z najnowocześniejszych fabryk elementów do budownictwa modułowego w Europie.

Ciągły rozwój technologii

Elementy prefabrykowane rozpoczynają nową erę w branży budowalnej, choć są znane od dawna. Przez dekady, równolegle z postępami w takich branżach jak automotive czy elektronika, na zachodzie i północy Europy także na placach budów pojawiały się kolejne innowacje. Produkt będący efektem wieloletniego rozwoju technologii budowlanych wchodzi teraz do Polski, gdyż wraz z rosnącymi kosztami pracy oraz boomem na rynku nieruchomości może być odpowiedzią na potrzeby biznesowe i mieszkaniowe Polaków.

Ogromną przewagą budowania z prefabrykatów jest optymalizacja kosztów, bo buduje się szybciej i znacznie mniejszą ekipą — podkreśla Robert Jędrzejowski, prezes Pekabeksu. [FOT. ARC]

— Najlepszym dowodem na to jest rozpowszechnienie tego typu budownictwa w krajach skandynawskich. Nowoczesne prefabrykaty zapewniają równie dobrą izolację akustyczną i termiczną, co budownictwo tradycyjne. Jedną z największych korzyści używania prefabrykatów jest nawet dwukrotnie krótszy czas budowy — tłumaczy Robert Jędrzejowski, prezes Pekabeksu.

Wśród pozostałych przewag wymienia m.in. uniezależnienie od pogody i możliwość budowy przez 12 miesięcy w roku, a także montaż z kół, czyli bezpośrednio z pojazdów, które dowożą elementy na budowę. Nie ma konieczności organizowania magazynu materiałów na placu budowy, co przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa i ma wpływ na środowisko.

— Ogromną przewagą budowania z prefabrykatów jest też optymalizacja kosztów, bo buduje się szybciej i znacznie mniejszą ekipą — podkreśla prezes Pekabeksu.

Piąta fabryka lidera

Grupa Pekabex jest czołowym wytwórcą konstrukcji prefabrykowanych w Polsce. Jej początki sięgają 1972 r. Obecnie zatrudnia około 2 tys. pracowników. Spółka posiada cztery fabryki (Gdańsk, Poznań, Warszawa, Bielsko-Biała). 30 stycznia 2020 r. zaplanowane jest oficjalne otwarcie kolejnej, w Gdańsku-Kokoszkach.

— Wartość inwestycji to prawie 65 mln zł. Nowy zakład służyć będzie do w pełni zautomatyzowanej i zrobotyzowanej produkcji stropów filigranowych oraz ścian z podwójnego filigranu, co jest pionierskim przedsięwzięciem na polskim rynku. Zakładane docelowe moce produkcyjne wyniosą oko 500 tys. mkw. gotowego produktu rocznie — zapowiada prezes Pekabeksu.

Na rynku krajowym spółka realizuje głównie kontrakty budownictwa wielkokubaturowego (np. hale produkcyjne, magazyny, obiekty handlowe, dworce, parkingi i biurowce) i inżynieryjnego (np. mosty, tunele). Natomiast eksport, kierowany głównie na rynki skandynawskie (Dania, Szwecja, Norwegia), dotyczy głównie modułowego budownictwa mieszkaniowego. Ten ostatni segment poznańska firma chce też rozwijać w Polsce. Powołana do tego spółka zależna Pekabex Development realizuje właśnie pierwszy pilotażowy projekt osiedla Jasielska w Poznaniu. Jest to nowoczesna inwestycja w skandynawskim stylu, czyli dobrej jakości i ekonomiczna dla mieszkańców. Pierwsze dwa budynki są już zamieszkane, a do kolejnych czterech lokatorzy zaczną się wprowadzać w drugiej połowie 2020 r. W sumie powstanie 166 mieszkań.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Zainteresowanie budownictwem mieszkaniowym w technologii modułowej w Polsce wzrasta. Jej zastosowanie pozwala bowiem oddać gotowe do użytku mieszkania w czasie znacząco krótszym niż w technologii tradycyjnej. Wierzymy, że ten pionierski projekt wprowadzi naszą firmę ponownie na rynek mieszkaniowy w Polsce — wyjaśnia Robert Jędrzejowski.

Firma planuje już kolejną inwestycję mieszkaniową w technologii modułowej. Tym razem będzie to osiedle domów w zabudowie szeregowej w podwarszawskim Józefosławiu.

Mocne zaplecze projektowe

Jak podkreśla Robert Jędrzejowski, inżynierowie Pekabeksu posiadają duże doświadczenie w zakresie projektowania i realizacji tego typu inwestycji zdobyte na rynku skandynawskim, na którym firma jest obecna od prawie 10 lat i gdzie buduje w tej technologii około 1,2 tys. mieszkań rocznie. Skandynawowie znani są ze swojego podejścia do bezpieczeństwa, efektywności i ekologii. Optymalizacja procesów budowlanych pozwoliła osiągnąć wyniki uzyskiwane dzięki budownictwu modułowemu, a jednocześnie kontynuować prace nad rozwojem tej technologii. Pekabex opiera się nie tylko na cudzej wiedzy i doświadczeniach, lecz intensywnie pracuje też nad opracowywaniem własnych rozwiązań. W 2017 r. spółka otrzymała dofinansowanie (blisko 1,5 mln zł) z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w ramach działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw na realizację innowacyjnego centrum badawczo-rozwojowego (CBR). Dofinansowanie pozwoliło na utworzenie wyodrębnionej organizacyjnie jednostki oraz zakup infrastruktury, materiałów i usług niezbędnych do jej powstania i funkcjonowania.

— Realizacja projektu przełożyła się bezpośrednio na wdrożenie opracowywanych w CBR innowacji produktowych i procesowych, które są przez nas wykorzystywane m.in. w budownictwie mieszkaniowym — tłumaczy Robert Jędrzejowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu