Czytasz dzięki

Zrobotyzowany sektor budowlany

  • Materiał partnera
opublikowano: 09-01-2020, 00:01
aktualizacja: 09-01-2020, 15:33

Na 30 stycznia 2020 r. zaplanowane jest oficjalne otwarcie w Gdańsku jednej z najnowocześniejszych fabryk elementów do budownictwa modułowego w Europie.

Ciągły rozwój technologii

Elementy prefabrykowane rozpoczynają nową erę w branży budowalnej, choć są znane od dawna. Przez dekady, równolegle z postępami w takich branżach jak automotive czy elektronika, na zachodzie i północy Europy także na placach budów pojawiały się kolejne innowacje. Produkt będący efektem wieloletniego rozwoju technologii budowlanych wchodzi teraz do Polski, gdyż wraz z rosnącymi kosztami pracy oraz boomem na rynku nieruchomości może być odpowiedzią na potrzeby biznesowe i mieszkaniowe Polaków.

Ogromną przewagą budowania z prefabrykatów jest optymalizacja kosztów, bo buduje się szybciej i znacznie mniejszą ekipą — podkreśla Robert Jędrzejowski, prezes Pekabeksu. [FOT. ARC]

— Najlepszym dowodem na to jest rozpowszechnienie tego typu budownictwa w krajach skandynawskich. Nowoczesne prefabrykaty zapewniają równie dobrą izolację akustyczną i termiczną, co budownictwo tradycyjne. Jedną z największych korzyści używania prefabrykatów jest nawet dwukrotnie krótszy czas budowy — tłumaczy Robert Jędrzejowski, prezes Pekabeksu.

Wśród pozostałych przewag wymienia m.in. uniezależnienie od pogody i możliwość budowy przez 12 miesięcy w roku, a także montaż z kół, czyli bezpośrednio z pojazdów, które dowożą elementy na budowę. Nie ma konieczności organizowania magazynu materiałów na placu budowy, co przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa i ma wpływ na środowisko.

— Ogromną przewagą budowania z prefabrykatów jest też optymalizacja kosztów, bo buduje się szybciej i znacznie mniejszą ekipą — podkreśla prezes Pekabeksu.

Piąta fabryka lidera

Grupa Pekabex jest czołowym wytwórcą konstrukcji prefabrykowanych w Polsce. Jej początki sięgają 1972 r. Obecnie zatrudnia około 2 tys. pracowników. Spółka posiada cztery fabryki (Gdańsk, Poznań, Warszawa, Bielsko-Biała). 30 stycznia 2020 r. zaplanowane jest oficjalne otwarcie kolejnej, w Gdańsku-Kokoszkach.

— Wartość inwestycji to prawie 65 mln zł. Nowy zakład służyć będzie do w pełni zautomatyzowanej i zrobotyzowanej produkcji stropów filigranowych oraz ścian z podwójnego filigranu, co jest pionierskim przedsięwzięciem na polskim rynku. Zakładane docelowe moce produkcyjne wyniosą oko 500 tys. mkw. gotowego produktu rocznie — zapowiada prezes Pekabeksu.

Na rynku krajowym spółka realizuje głównie kontrakty budownictwa wielkokubaturowego (np. hale produkcyjne, magazyny, obiekty handlowe, dworce, parkingi i biurowce) i inżynieryjnego (np. mosty, tunele). Natomiast eksport, kierowany głównie na rynki skandynawskie (Dania, Szwecja, Norwegia), dotyczy głównie modułowego budownictwa mieszkaniowego. Ten ostatni segment poznańska firma chce też rozwijać w Polsce. Powołana do tego spółka zależna Pekabex Development realizuje właśnie pierwszy pilotażowy projekt osiedla Jasielska w Poznaniu. Jest to nowoczesna inwestycja w skandynawskim stylu, czyli dobrej jakości i ekonomiczna dla mieszkańców. Pierwsze dwa budynki są już zamieszkane, a do kolejnych czterech lokatorzy zaczną się wprowadzać w drugiej połowie 2020 r. W sumie powstanie 166 mieszkań.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Zainteresowanie budownictwem mieszkaniowym w technologii modułowej w Polsce wzrasta. Jej zastosowanie pozwala bowiem oddać gotowe do użytku mieszkania w czasie znacząco krótszym niż w technologii tradycyjnej. Wierzymy, że ten pionierski projekt wprowadzi naszą firmę ponownie na rynek mieszkaniowy w Polsce — wyjaśnia Robert Jędrzejowski.

Firma planuje już kolejną inwestycję mieszkaniową w technologii modułowej. Tym razem będzie to osiedle domów w zabudowie szeregowej w podwarszawskim Józefosławiu.

Mocne zaplecze projektowe

Jak podkreśla Robert Jędrzejowski, inżynierowie Pekabeksu posiadają duże doświadczenie w zakresie projektowania i realizacji tego typu inwestycji zdobyte na rynku skandynawskim, na którym firma jest obecna od prawie 10 lat i gdzie buduje w tej technologii około 1,2 tys. mieszkań rocznie. Skandynawowie znani są ze swojego podejścia do bezpieczeństwa, efektywności i ekologii. Optymalizacja procesów budowlanych pozwoliła osiągnąć wyniki uzyskiwane dzięki budownictwu modułowemu, a jednocześnie kontynuować prace nad rozwojem tej technologii. Pekabex opiera się nie tylko na cudzej wiedzy i doświadczeniach, lecz intensywnie pracuje też nad opracowywaniem własnych rozwiązań. W 2017 r. spółka otrzymała dofinansowanie (blisko 1,5 mln zł) z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w ramach działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw na realizację innowacyjnego centrum badawczo-rozwojowego (CBR). Dofinansowanie pozwoliło na utworzenie wyodrębnionej organizacyjnie jednostki oraz zakup infrastruktury, materiałów i usług niezbędnych do jej powstania i funkcjonowania.

— Realizacja projektu przełożyła się bezpośrednio na wdrożenie opracowywanych w CBR innowacji produktowych i procesowych, które są przez nas wykorzystywane m.in. w budownictwie mieszkaniowym — tłumaczy Robert Jędrzejowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: materiał partnera

Polecane