ZUE obawia się powtórki z autostrad

EG
opublikowano: 15-05-2012, 00:00

Spółka skupia się na marży. Choć rynek kolejowy zapowiada się całkiem nieźle, szykuje nowe pomysły.

Portfel zamówień grupy ZUE, działającej w branży budownictwa infrastruktury kolejowej, wynosi po pierwszym kwartale nieco ponad 900 mln zł i jest o kilkadziesiąt mln zł mniejszy niż na koniec 2011 r.

— Starannie wybieramy kontrakty, zależy nam na utrzymaniu marży, mniej na samym przerobie. W całym 2012 r. planujemy, by przychody spółki nie były niższe od zeszłorocznych — mówi Arkadiusz Wierciński, dyrektor strategii ZUE.

W pierwszym kwartale ZUE wypracowało 76,8 mln zł przychodów (wzrost o 67 proc. w porównaniu z I kw. 2011 r.) oraz 700 tys. zł straty netto (2,9 mln zł straty rok wcześniej). Szefowie spółki z wyników są zadowoleni.

— W naszej branży pierwszy kwartał zawsze przynosi straty. W tym roku łagodna zima sprawiła, że są one relatywnie niewielkie — mówi Arkadiusz Wierciński.

Szefowie ZUE obawiają się jednak, że konkurencja na rynku zamówień kolejowych coraz bardziej przypomina autostradową.

— Na szczęście pojawiają się i dobre sygnały. Zamawiający znacznie dłużej zastanawiają się nad przyjmowaniem rażąco niskich ofert, zaczynają dokładniej weryfikować jakość wykonanych robót. Jeśli to trend trwały, to jest szansa na wypadnięcie nierzetelnych firm z rynku — mówi Wiesław Nowak, prezes spółki.

Plan inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe na 2012 r. opiewa na 3,3 mld zł. Toczą się rozmowy z Komisją Europejską o 9 projektach rewitalizacji tras kolejowych o wartości kolejnych 2,4 mld zł. Polski rząd chce, by przywracanie parametrów trasom kolejowym nie wymagało pozwoleń na budowę i pozwoleń środowiskowych.

— To znacznie przyspieszyłoby proces inwestycji i uratowałoby unijne dotacje, których inaczej byśmy nie wydali. Dochodzą nas głosy, że Komisja Europejska jest bliska wyrażeniu na to zgody — mówi Wiesław Nowak.

ZUE szuka nowych pomysłów na zarobek w trudnych czasach. To wzmocnienie sił wykonawczych, plan wyjścia na zagraniczne rynki oraz udział w projektach związanych z rynkiem energetycznych linii przesyłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ZUE obawia się powtórki z autostrad