ZUS godzi Asseco i Comarch

opublikowano: 05-08-2019, 22:00

Zakład podpisał z firmami IT porozumienie o współdziałaniu w utrzymaniu jego głównego systemu. Jest też szansa, że Comarch uniknie kar.

W lutym Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o wypowiedzeniu Comarchowi części umowy na utrzymanie KSI, swojego największego systemu, i przekazaniu odebranej części Asseco. W związku z tym KSI jest obecnie utrzymywany przez dwóch zewnętrznych wykonawców. W celu prawidłowej eksploatacji systemu oraz zapewnienia wymaganego poziomu usług niezbędne stało się rozgraniczenie odpowiedzialności firm oraz określenie sposobu współdziałania. ZUS udało się doprowadzić do porozumienia, w którym strony zobowiązały się m.in. do zapewnienia ciągłości funkcjonowania KSI.

— Podpisanie porozumienia mającego na celu zapewnienie bezawaryjnego utrzymania KSI przez Asseco i Comarch, wykonawców na co dzień konkurujących między sobą, jest bezprecedensowym wydarzeniem — mówi Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. IT.

Kształt porozumienia został wypracowany podczas kilkunastu trójstronnych spotkań. Na jego mocy każda ze stron nabyła określone prawa i obowiązki. Precyzyjnie rozdzielono odpowiedzialność pomiędzy Comarch i Asseco. Wcześniej model współdziałania był uregulowany w umowie między Asseco i ZUS, nie obejmował Comarchu. Od maja między ZUS i Comarchem trwają rozmowy w sprawie ugody, po tym jak zakład odstąpił od części umowy z krakowską spółką i naliczył 22,4 mln zł kar umownych. ZUS zdecydował o uruchomieniu gwarancji bankowej, ale w związku z przedłużającymi się negocjacjami jej wykonanie zostało wstrzymane do 16 września. Według nieoficjalnych informacji „Pulsu Biznesu” wszystkie główne punkty ugody zostały już wynegocjowane i jest szansa, że Comarch uniknie kar. Posiedzenie sądu na którym ma zostać zatwierdzona ugoda, było zaplanowane na koniec sierpnia, jednak nie jest pewne czy ten termin zostanie utrzymany.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu