Trwają prace nad nowymi uprawnieniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przy kontrolowaniu praw do zasiłków, w tym z racji zwolnień lekarskich. Organ będzie żądać od płatników składek także informacji o pracownikach na tzw. L-4.
Mikołaj Zając, prezes firmy konsultingowej Conperio, postuluje, aby ustawodawca określił, czy ZUS będzie miał podobne uprawnienia wobec pracodawców, którzy mają prawo kontrolować chorych i to robią. Zwraca też uwagę na inną kwestię.
– To osobę przebywającą na zwolnieniu należy zobowiązać do uzasadnienia i doprecyzowania powodów nieobecności w miejscu przeprowadzania kontroli – mówi Mikołaj Zając.
Jego zdaniem wskazanie lekarskie oznaczone cyfrą 2 (że chory może chodzić) pozwala na wykonywanie czynności bytowych i przemieszczanie się w związku z leczeniem, np. do apteki, na rehabilitację czy wizytę lekarską. Stanowi jednak pole do nadużyć.
– Przepisy nie precyzują sytuacji, które są ujawniane w trakcie prowadzonych kontroli – wyjaśnia Mikołaj Zając.