ZUS o krok od decyzji w sprawie KSI

opublikowano: 06-11-2017, 22:00

Za kilka dni zakład ogłosi, komu chce powierzyć opiekę nad gigantycznym systemem IT, a w grudniu rozpisze przetarg na rozwój.

Wyścig Comarchu, Asseco i Atosa zbliża się do mety. W połowie listopada, czyli z lekkim poślizgiem, ZUS zamierza wybrać najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym we wrześniu 2015 r. przetargu na utrzymanie informatycznego serca zakładu, czyli KSI. Pierwotnie rozstrzygnięcie miało nastąpić do końca października.

— Przesunięcie terminu wynika z potrzeby dochowania należytej staranności podczas badania formalnych aspektów ofert. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko na późniejszym etapie postępowania — mówi Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. IT.

Zadość formalności

Przypomnijmy, że najtańszą ofertę złożył Comarch (242 mln zł), za nim uplasowało się Asseco (374 mln zł), a najdrożej zlecenie wycenił Atos Polska (431 mln zł). Oprócz ceny w przetargu punktowane były: test praktyczny i koncepcja przejęcia zadań. Choć propozycja krakowskiej firmy była znacznie poniżej budżetu zamawiającego, a rzeszowskiej — dokładnie na jego poziomie, na początku października ZUS wezwał całą trójkę firm do wytłumaczenia się z rażąco niskich cen. Eksperci tłumaczyli, że to kwestia czysto formalna — przepisy zobowiązują zakład, by odniósł się do własnych obliczeń sprzed dwóch lat. Na podstawie zapytań ofertowych koszt czteroletniej umowy na utrzymanie KSI szacował wówczas na 621,5 mln zł.

Tłusty październik

ZUS ma potrzeby nie tylko w zakresie utrzymania KSI, ale też rozwoju systemu i dostosowywania go do zmian prawnych. Do tej pory na mocy umowy ramowej z listopada 2013 r. zajmowało się tym trzech wykonawców, którym ZUS zlecał prace w miarę potrzeby. Czteroletni kontrakt właśnie się kończy, a nowy przetarg nie został jeszcze rozpisany. Zakład zrobi to prawdopodobnie w grudniu. Końcówka umowy rozwojowej to tłusty czas dla Asseco, które zdobyło najwięcej zleceń z trójki wykonawców kontraktu.

Tylko w październiku rzeszowska firma zawarła cztery umowy wykonawcze o łącznej wartości nawet ponad 36 mln zł. Najdroższe zlecenie dotyczy wdrożenia w ZUS elektronicznej wymiany informacji między instytucjami zabezpieczenia społecznego państwa UE/EFTA. Asseco, które wyceniło je na ponad 20 mln zł, nie miało konkurencji. Dwaj pozostali partnerzy, których z ZUS łączy umowa ramowa (konsorcjum Hewlett-Packard i Kamsoftu oraz Capgemini), nie złożyli ofert w żadnym z czterech postępowań. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ZUS