ZUS zoptymalizował IT

opublikowano: 14-02-2014, 00:00

Z zakładu odchodzi Dariusz Śpiewak, wiceprezes ds. IT. Kończy to reformę informatyki w ZUS.

Dariusz Śpiewak, który przez cztery lata odpowiadał za najważniejszy fragment tortu IT w sektorze publicznym, żegna się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, informuje, że na stanowisku członka zarządu ds. IT zostanie on do końca lutego. Potem wróci na rynek komercyjny, skąd przyszedł do ZUS. Jego odejście to symboliczny koniec zmian, które przeszedł w ostatnim czasie obszar IT w ZUS.

— Od 1998 do 2013 r. mieliśmy tylko jednego dostawcę, który nas wspierał. Teraz mamy ich wielu — mówi Dariusz Śpiewak.

Chodzi o Prokom (obecnie Asseco Poland), które stworzyło informatyczne serce ZUS, czyli Krajowy System Informatyczny. Ubiegły rok stał w ZUS pod znakiem największego w historii wyścigu po kontrakty IT, który elektryzował cały rynek informatyczny. Na stole było do podziału nawet 1 mld zł. Co prawda przetarg na utrzymanie systemu KSI wygrało Asseco Poland, ale pozostałe postępowania podzieliły pomiędzy siebie inne firmy. ZUS nie rozstrzygnął jeszcze trzech postępowań. Chodzi m.in. o rozbudowę hurtowni danych(na krótkiej liście jest pięć firm, w tym m.in. HP Polska, SAS czy Sygnity).

— Udało nam się zdywersyfikować dostawców IT do ZUS. Współpracujmy z największymi firmami na rynku — mówi Zbigniew Derdziuk.

Wyjście na rynek pozwoliło także na ścięcie wydatków na IT. Jako przykład Dariusz Śpiewak wymienia rozstrzygnięty przetarg na sieć WAN. Budżet przetargu wynosił 60 mln zł, a wygrała oferta Orange Polska za 15 mln zł. W 2009 r. na utrzymanie kluczowych systemów zakład wydawał 470 mln zł. W ubiegłym roku było już 380 mln zł. Z planów wynika, że za dwa-trzy lata ta kwota ma spaść poniżej 300 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu