Zwalniasz pracownika – pomóż mu

opublikowano: 06-10-2020, 22:00

Ankietowani przez Randstad chcieliby, aby pracodawcy wspierali zatrudnionych, z którymi się rozstają.

Rynek pracy powoli wraca do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa — wynika z 41. edycji badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Wraz ze zniesieniem niektórych obostrzeń, mających wpływ na funkcjonowanie gospodarki, spadła obawa pracowników o utratę zatrudnienia. Jednocześnie prawie 9 na 10 respondentów uważa, że w przypadku zwolnienia bez problemu znajdzie nową pracę.Niektórzy liczą przy tym, że pracodawcy, wypowiadając umowę, w jakiś sposób wesprą zwalniane osoby.

Wśród osób, które straciły pracę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, tylko 12 proc. usłyszało od szefa propozycję wsparcia. W ciągu całej swojej kariery z podobną deklaracją spotkało się 26 proc. ankietowanych. Pracownikom najczęściej zależy na zastrzyku finansowym, co przyznało 58 proc. badanych. Znaczna grupa respondentów, bo 40 proc., oczekuje pomocy w szukaniu nowego zatrudnienia, a 31 proc. — wystawienia referencji. Monika Hryniszyn, dyrektor zarządzająca Randstad RiseSmart, uważa, że wsparcie pracowników na każdym etapie współpracy, również przy rozstaniu z nimi, wpływa długofalowo na skuteczne pozyskiwanie talentów — bez względu na uwarunkowania rynkowe.

— Firmy, które działają w ten sposób, na ogół nie mają trudności w pozyskiwaniu kandydatów także wtedy, gdy brakuje ich na rynku. Takie działania mają więc znaczenie dla pracownika i pracodawcy — podkreśla.

Dodaje, że według różnych badań co drugi pracownik, który stracił zatrudnienie, podzielił się opinią o swojej ostatniej firmie. Najczęściej mówi o tym rodzinie i znajomym, ale takie oceny pojawiają się też w serwisach społecznościowych i portalach o pracodawcach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane