Związki dostaną po 100 zł za hutnika

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 23-03-2004, 00:00

Dziś przedstawiciele załogi i LNM mają podpisać pakiet socjalny. Pracownicy nie są zadowoleni. Związki — i owszem.

Gwarancje zatrudnienia do 2009 r., 130 zł podwyżki i bonus prywatyzacyjny 2,2 tys. zł — takie warunki pakietu socjalnego wynegocjowali związkowcy Huty Stali Częstochowa (HSCz) z LNM Holdings, który do końca marca ma wyłączność na negocjacje o zakupie majątku. Antoni Styrczula, reprezentujący inwestora, informuje, że dziś strony podpiszą dokument.

Dla związków czy załogi

Na porozumieniu najlepiej wyjdą centrale związkowe.

„Inwestor strategiczny gwarantuje, a pracodawca zobowiązuje się dokonać jednorazowej wpłaty na rzecz związków zawodowych — sygnatariuszy niniejszego pakietu socjalnego — wysokości 100 zł na jednego członka związku (według stanu członkostwa w dniu 18 marca 2004 r.) będącego pracownikiem, z przeznaczeniem jej na cele statutowe organizacji związkowych oraz szkolenia” — napisano w projekcie.

Gorsze perspektywy mają pracownicy spółek zależnych Huty Częstochowa (HSCz dzierżawi jej majątek). Ponad 3 tys. osób nie otrzyma pakietu. Przywileje socjalne dostanie tylko 1,7 tys. osób. Zatrudnionym w spółkach zależnych inwestor obiecał „gotowość” do udziału w prywatyzacji i objęcia pakietem. LNM podkreśla, że nie może obiecać pakietu spółkom, których nie kupił.

Ukraiński Donbas, konkurent LNM, wykupił w lokalnej prasie ogłoszenie i zadeklarował osłony socjalne dla całej grupy. Załoga ocenia więc sceptycznie wynegocjowane porozumienie.

Gra w ciemno

LNM czasem jednak gra w ciemno. Zgodził się zadeklarować w pakiecie przywileje socjalne dla załogi wirtualnej na razie spółki Majątek Wierzycielski Plus. Związkowcy deklarują, że kiedyś zostanie do niej wniesiona m.in. infrastruktura badawczo-rozwojowa huty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Związki dostaną po 100 zł za hutnika