Związki razem przeciw resortowi

Marcin Goralewski
opublikowano: 27-05-2004, 00:00

Działające w KGHM i PKN Orlen związki zawodowe zapowiadają, że skarbowi państwa nie uda się przekazać akcji ich spółek Kompanii Węglowej.

Pomysł przekazania Kompanii Węglowej akcji giełdowego KGHM i PKN Orlen wywołał protesty działających w spół-kach związków zawodowych. Skarb państwa wraz z PKO BP kontroluje prawie 50 proc. walorów spółki z Lubina i ponad 27 proc. w Orlenie (łącznie z Naftą Polską).

— Jestem totalnie zaskoczony propozycjami ministra Jacka Sochy. To powrót do dyskusji na temat dalszej prywatyzacji KGHM i rozwodnienia udziału skarbu państwa — mówi Józef Czyczerski, szef działającej w kombinacie Solidarności.

— To nieporozumienie. Gdyby do tego doszło, byłoby to działanie na szkodę skarbu państwa. Będę rozmawiał na ten temat z ministrem skarbu — dodaje Ryszard Zbrzyzny, szef związku pracowników przemysłu miedziowego i poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

— To żart. Nie zgadzamy się na przesunięcie akcji Orlenu do Kompanii Węglowej, bo obniży to jego wartość. Zwrócimy się do premiera, by ostudził zakusy ministra — mówi Zdzisław Kędzierski, szef federacji związków zawodowych z PKN.

Jacek Socha, szef resortu skarbu, twierdzi, że pakiety skarbu państwa w KGHM i PKN Orlen to jedyne aktywa, które mogą posłużyć na wsparcie finansów innych państwowych kolosów. A lista prezentów jest długa: 400 mln zł w aktywach płynnych i prawdopodobnie kolejne 500 mln zł w niepłynnych ma dostać Kompania Węglowa, na 95 mln zł liczy Stocznia Szczecińska Nowa, podmiot powstały na gruzach upadłej Porty Holding. Krajowa Spółka Cukrowa otrzymała już większościowy pakiet akcji giełdowego Kopexu wartości około 70 mln zł, a liczy jeszcze na 230 mln zł.

— Solidarność zrobi wszystko, by odwieść resort skarbu od pomysłu przekazania akcji KGHM Kompanii Węglowej — dodaje Józef Czyczerski.

Związek jednak jeszcze nie ustalił, jak zamierza do tego doprowadzić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu