Zwieńczenie rankingu bez blasku fleszy

opublikowano: 19-03-2020, 22:00

Od 20 lat okolice połowy marca są terminem, w którym publikujemy materiały wieńczące kolejną edycję rankingu „Gazele Biznesu”.

Głównym elementem tej publikacji zawsze było sprawozdanie z gali finałowej — święta zarówno najlepszych małych i średnich firm w Polsce, jak i organizatorów rankingu i jego partnerów. W tym roku miało być podobnie. Przygotowania dobiegały końca, gdy wszyscy stanęliśmy w obliczu wyzwania, z którym nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia — pandemii koronawirusa. To ona jest powodem, dla którego, chcąc oficjalnie zamknąć jubileuszową edycję naszego zestawienia, zamiast relacji ze święta przedsiębiorców, ich opinii i planów na przyszłość, publikujemy przypomnienie sylwetek zwycięzców wojewódzkich podrankingów zestawienia „Gazele Biznesu 2019”.

W tym roku nie będzie pamiątkowych zdjęć ani wręczania statuetek i dyplomów w świetle fleszy. Nie będzie też okazji do osobistego spotkania przedstawicieli elity małego średniego biznesu. Wyróżnienia dostarczą laureatom kurierzy, a wszystkie siły i cała uwaga Gazel Biznesu oraz organizatorów rankingu posłużą stawieniu czoła niespodziewanemu kryzysowi.

Ponieważ zagrożenie, z którym mamy obecnie do czynienia, nie ma precedensu w powojennej historii, a sytuacja związana z rozwojem pandemii zmienia się dynamicznie, trudno dziś podejmować jakiekolwiek próby oceny jej wpływu na kondycję gospodarki świata, Polski czy poszczególnych grup firm. Warto jednak zauważyć, że polski sektor małych i średnich przedsiębiorstw w momencie, gdy pojawiły się pierwsze symptomy „wirusowego” kryzysu, znajdował się dobrej kondycji, która wynikała z korzystnej koniunktury gospodarczej ostatnich lat. To pierwszy dobry prognostyk na przyszłość.

Jeżeli zechcemy wskazywać kolejne pocieszające fakty, warto się przyjrzeć sytuacji polskich małych i średnich przedsiębiorstw po kryzysie lat 2008-09. Oczywiście wpłynął on negatywnie na ich kondycję, jeśli jednak spojrzymy na sytuację firm notowanych wówczas w rankingu „Gazele Biznesu”, można dostrzec, że choć wiele z nich na kilka lat wypadło z zestawienia, to jednak znaczna ich część nie tylko przetrwała, lecz po kilku latach powróciła na listę najbardziej dynamicznych małych i średnich przedsiębiorstw.

Choć natura tamtego kryzysu była całkowicie odmienna od wyzwania, z którym mamy do czynienia obecnie, warto przypomnieć, że był on przyczynkiem do wielu korzystnych zmian wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Zmniejszył co prawda ich skłonność do biznesowego ryzyka, co przełożyło się na spadek dynamiki przyrostu obrotów, lecz jednocześnie zwiększył skłonność do inwestowania w nowe technologie, działalność badawczo-rozwojową, a także do dywersyfikacji rynków zbytu. Efektem było, po kilkuletnim okresie gdy nasza lista rankingowa stała się krótsza, jej rekordowe wydłużenie w ostatnich latach.

Choć trudno dziś wyrokować, czy bieżąca sytuacja będzie miała podobny wpływ na gospodarkę, jedno nie ulega wątpliwości — małe i średnie firmy w Polsce, a zwłaszcza Gazele Biznesu, to grupa przedsiębiorstw silniejszych ekonomicznie, nowocześniejszych i lepiej zarządzanych niż przed dekadą. Dlatego jednego możemy być pewni — kandydatów do kolejnej edycji rankingu „Gazele Biznesu”, do której zgłoszenia zaczniemy przyjmować już w czerwcu, nie zabraknie. A i epidemia nie będzie trwała wiecznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane