Zwodowano pierwszy statek do przewozu skroplonego wodoru

opublikowano: 12-12-2019, 07:26

W stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe w Japonii zwodowano pierwszy na świecie statek do przewozu skroplonego wodoru.

Jednostka, której nadano nazwę Suiso Frontier, będzie wykorzystywana do demonstracji technologii w celu ustanowienia międzynarodowego łańcucha dostaw wodoru jako paliwa. Statek, którego budowa ma zostać zakończona w 2020 roku, będzie transportował skroplony wodór z Australii do Japonii. Suiso Frontier, który napędzany jest silnikiem diesla, ma zbiorniki na skroplony wodór objętości 1250 metrów sześciennych, co stanowi mniej niż 1 proc. zbiorników statków przewożących skroplony gaz ziemny (LNG).

youtube.com

Wodór może być wykorzystywany w przyszłości jako alternatywne wobec słońca i wiatru źródło „czystej” energii w krajach, które nie dysponują odpowiednimi warunkami pogodowymi, a chcą odchodzić od energii węglowej. Międzynarodowa Agencja Energii w raporcie w czerwcu ostrożnie wypowiadała się jednak o perspektywach wykorzystana wodoru wskazując na to iż obecne technologie produkcji są kosztowne i szkodliwe dla środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane