Zwolnienia grupowe w Rafinerii Glimar w Gorlicach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-02-2005, 13:36

Program zwolnień grupowych, obejmujący wszystkich 428 pracowników upadłej Rafinerii Nafty Glimar SA w Gorlicach (woj. małopolskie), przedstawiła syndyk spółki Bożena Polesek. Zwolnienia mają być przeprowadzone w trzech etapach do końca marca tego roku.

Program zwolnień grupowych, obejmujący wszystkich 428 pracowników upadłej Rafinerii Nafty Glimar SA w Gorlicach (woj. małopolskie), przedstawiła syndyk spółki Bożena Polesek. Zwolnienia mają być przeprowadzone w trzech etapach do końca marca tego roku.

"Postępowanie upadłościowe jest z opcją likwidacji majątku, stąd muszą zostać przeprowadzone zwolnienia pracowników. Propozycje harmonogramu tych zwolnień zostały już przedstawione działającym w przedsiębiorstwie związkom zawodowym" - powiedziała PAP w piątek Polesek.

Według jej propozycji, w pierwszym etapie z pracy ma odejść 181 pracowników, w drugim - 136, a w trzecim 111, czyli w sumie cała załoga Glimaru.

W pierwszej kolejności zwalniane będą osoby zatrudnione m.in. bezpośrednio przy produkcji, dla których nie ma zajęcia, ponieważ od zeszłego roku rafineria nie prowadzi produkcji. Potem pracę stracą osoby wykonujące zadania związane z inwentaryzacją majątku spółki, a jako ostatni - pracownicy niezbędni do utrzymania porządku w firmie.

Jak podkreśliła syndyk, przedsiębiorstwo boryka się z trudnościami związanymi z zabezpieczeniem pieniędzy na wypłaty dla pracowników otrzymujących tzw. "postojowe". Miesięcznie na ten cel potrzeba ponad 1,2 mln zł, kolejne 1 mln zł to koszty utrzymania majątku firmy.

O pozyskanie pieniędzy na odprawy dla odchodzących pracowników syndyk będzie się starać w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

"Formalne warunki są  spełnione, ale odprawy muszą zostać wypłacone do czterech miesięcy od momentu ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa" - zaznaczyła Polesek.

Obecnie w rafinerii trwa inwentaryzacja majątku. Syndyk rozważa też możliwości zaproponowania 150 wierzycielom spółki odejście od opcji likwidacji i wybranie opcji upadłości z postępowaniem układowym.

"Jestem po pierwszych kontaktach z wierzycielami, głównie bankami, które posiadają zabezpieczenia na majątku firmy; wyrażają oni wstępne zainteresowanie rozważeniem opcji układowej. To rozwiązanie zależy jednak od banków wierzycieli" - podkreśliła.

Jeśli nie dojdzie do postępowania układowego, syndyk sprzeda majątek przedsiębiorstwa w całości lub zorganizowanych częściach.

W połowie stycznia 2005 r. sąd rejonowy w Nowym Sączu ogłosił upadłość Rafinerii Nafty Glimar, obejmującą likwidację majątku. W uzasadnieniu decyzji sąd stwierdził, że rafineria jest niewypłacalna i niewypłacalność ta ma charakter trwały. Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki, której zadłużenie sięga 1 mld zł, złożył zarząd Glimaru.

Na początku lutego akcje upadłej rafinerii w Gorlicach, a także pozostałych dwóch tzw. rafinerii południowych (Czechowice i Jasło) oraz Petrobaltiku przejęła od Nafty Polskiej Grupa Lotos SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane