Czytasz dzięki

Zwolniony trader oskarża Citigroup

opublikowano: 09-09-2015, 17:31

Perry Stimpson, były trader walutowy Citigroup oskarżył bank, że wykorzystywał informacje poufne dotyczące przejęć do zarabiania, stawiając własny interes przed interesem klientów, pisze Reuters.

W Londynie toczy się proces, w którym Stimpson oskarża Citigroup o nieuzasadnione zwolnienie z pracy. Były trader walutowy zeznał, że w 2010 roku bank był zatrudniony przy wielkiej transakcji przejęcia i zarobił 35 mln USD, kiedy korzystając z informacji o niej dokonał manipulacji na rynku podwyższając kurs funta dzięki serii transakcji kupna waluty i opcji. Naruszył w ten sposób zasady, które sam ustanowił dla pracowników.

Zobacz więcej

Reuters/FORUM

Stimpson powiedział, że ujawnił informację o manipulacji Citigroup aby zwrócić uwagę na niesprawiedliwość do jakiej doszło, kiedy bank wskazał właśnie jego jako odpowiedzialnego za manipulację na rynku walutowym.

Trader pracował dla Citigroup 25 lat, do listopada ubiegłego roku, kiedy został wskazany przez bank w głośnej sprawie manipulacji na foreksie. Traderzy walutowi z różnych banków mieli się zmawiać na internetowych czatach i manipulować kursami walut. Banki zostały ukarane dotychczas za te praktyki łączną kwotą ponad 10 mld USD. 

Stimpson powiedział w sądzie, że zasada poufności była w Citigroup naginana, szczególnie jeśli chodzi o takich klientów, jak banki centralne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane