Zwrotne pomogą hotelarzom

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 01-10-2017, 22:00

Już wkrótce przedsiębiorcy ze wschodu będą mogli starać się o preferencyjne pożyczki na projekty turystyczne.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał pierwsze umowy z pośrednikami finansowymi na realizację programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia — Turystyka”. Z unijnego wsparcia zwrotnego skorzystają nie tylko firmy MSP z sektora turystycznego, ale również sportu i kultury. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć pożyczki na przedsięwzięcia związane m.in. z budową i remontem bazy noclegowej, infrastruktury turystycznej, uzdrowisk czy parków tematycznych. Ponadto strumień preferencyjnego finansowania popłynie do przedstawicieli biznesu zajmujących się rękodziełem i rzemiosłem, wytwarzaniem i sprzedażą ekologicznej żywności oraz produktów regionalnych. Premiowane będą projekty dotyczące obiektów turystycznych mających lub ubiegających się o status „miejsca przyjaznego rowerzystom”, a także przedsięwzięcia realizowane przez młode firmy działające na rynku nie dłużej niż dwa lata.

Na razie unijne wsparcie zwrotne będą przyznawać wybrani przez BGK pośrednicy finansowi w trzech województwach:lubelskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Są to: Lubelska Fundacja Rozwoju, konsorcjum spółek ECDF i Mega Sonic. W najbliższych tygodniach państwowy bank podpisze umowy z kolejnymi pośrednikami, którzy będą oferowali pożyczki na Podkarpaciu i Podlasiu. Co ciekawe, pieniądze pochodzą z poprzedniej unijnej siedmiolatki. Firmy z makroregionu spłaciły już wsparcie zwrotne uzyskane w ramach instrumentu „Reporęczenia i pożyczki szansą na zwiększenie finansowania zewnętrznego MSP”, który oferował program Rozwój Polski Wschodniej. Spółki ze wschodu będą mogły korzystać z tych pieniędzy do 2026 r. W puli jest 200 mln zł, z czego pierwsza uruchomiona transza wynosi 30 mln zł. Polskę co roku odwiedza ok. 16 mln turystów zagranicznych, którzy wydają tu łącznie blisko 13 mld EUR. Warto podkreślić, że udział turystyki w polskim PKB wynosi 6 proc. Jednak potencjał tej branży jest znacznie większy.

— Dlatego Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje wsparcie dla sektora wolnego czasu. Liczymy, że dzięki pożyczkom uda się jeszcze pełniej wykorzystać unikalne walory makroregionu — mówi Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju. W ciągu kilku ostatnich lat z programów BGK skorzystało ponad 150 tys. firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu