Zwycięzcy z patentem na sukces

opublikowano: 13-02-2015, 00:00

Ranking „PB”: Gazele Biznesu z woj. lubuskiego i wielkopolskiego opracowały własne recepty na powodzenie w biznesie. I nie zamierzają ich zmieniać

Właściwie dobrana strategia to klucz do sukcesu, bez względu na to, co dzieje się w gospodarce — przekonywały Gazele Biznesu w Poznaniu.

Liderzy województwa wielkopolskiego (od lewej): Zygmunt Ostrowskiz przedsiębiorstwa Euroklimat (2. miejsce), Ewelina Paczkowska z firmy Goclever (3. miejsce) oraz Michał Lewandowski z firmy Best Oil(1. miejsce).
Wyświetl galerię [1/4]

ZWYCIĘZCY Z WIELKOPOLSKI:

Liderzy województwa wielkopolskiego (od lewej): Zygmunt Ostrowskiz przedsiębiorstwa Euroklimat (2. miejsce), Ewelina Paczkowska z firmy Goclever (3. miejsce) oraz Michał Lewandowski z firmy Best Oil(1. miejsce).

— W biznesie nie należy koncentrować się na przeszkodach, lecz możliwościach i starać się je wykorzystywać. Jesteśmy na rynku od 2001 r. i od tego czasu intensywnie się rozwijamy. W 2014 r. rozbudowaliśmy zespół o 100 proc. Zatrudniliśmy ludzi, z których jesteśmy bardzo zadowoleni i wiemy, że możemy razem osiągać kolejne sukcesy, a firma będzie się nadal prężnie rozwijała — mówią Artur i Julia Szyszka, wodzowie (tak o sobie mówią) firmy Delhan, która zajmuje się importem i dystrybucją produktów wyposażenia domu.

Jeszcze w tym roku przedsiębiorstwo powiększy zespół o kolejne osoby, a także rozbuduje powierzchnię magazynową. Ambitne plany na najbliższą przyszłość ma także firma Kaczmarek Electric, dystrybutor artykułów elektrotechnicznych.

— Chcemy przygotować spółkę do wejścia na giełdę, najprawdopodobniej pod koniec tego roku albo na początku 2016 r. To kolejna Gazela Biznesu, jaką otrzymaliśmy. Naszą receptą na sukces jest partnerstwo i zaufanie, ale też zaangażowanie w działania społeczne. Od kilku lat jesteśmy sponsorem strategicznym i współorganizatorem maratonu rowerowego — mówi Kamil Wywiał, dyrektor ds. finansowych i prokurent w firmie Kaczmarek Electric.

Według Romana Bartczaka, współwłaściciela firmy Termo-Dek, która wykonuje pokrycia dachowe, kluczem do sukcesu jest rzetelność i wysoka jakość pracy.

— Jeśli się tego pilnuje, to klienci wracają do firmy i rekomendują ją innym osobom. A nie ma lepszego klienta niż ten z polecenia — przekonuje Roman Bartczak.

Tegorocznym liderem województwa lubuskiego został dostawca części do samochodów osobowych i pojazdów użytkowych — AE Group Polska. Druga nagroda trafiła do firmy Panda Import, która sprzedaje produkty do zabezpieczania towarów podczas transportu. Trzecie miejsce przypadło natomiast Przedsiębiorstwu Handlowemu Traf, specjalizującemu się w sprzedaży butów.

W woj. wielkopolskim pierwszą pozycję zajęła firma Best Oil, która prowadzi skup, przechowuje ziarno i produkuje olej rzepakowy. Na miejscu drugim znalazła się firma Euroklimat, specjalizująca się w projektowaniu, instalacji i serwisowaniu urządzeń klimatyzacyjnych, chłodniczych i wentylacyjnych. Natomiast na pozycji trzeciej uplasował się producent rozwiązań z dziedziny elektroniki użytkowej, firma Goclever.

Organizatorem rankingu Gazele Biznesu jest „Puls Biznesu”, zaś jego autorem wywiadownia gospodarcza Coface.

Komentarz autora rankingu

Mniej wniosków o upadłość

GRZEGORZ SIELEWICZ

główny ekonomista Coface w Europie Centralnej

W 2014 r. nastąpił pierwszy od 2010 r. spadek liczby wniosków o upadłość, które wpłynęły do polskich sądów. W minionym roku złożono 4469 wniosków, czyli o 7 proc. mniej niż w 2013 r., wynika z danych pozyskanych przez Coface z Ministerstwa Sprawiedliwości. Niższa liczba składnych wniosków o ogłoszenie upadłości odzwierciedla poprawę warunków ekonomicznych w 2014 r., kiedy to wzrost gospodarczy wzrósł o 3,3 proc., a jego tempo było niemalże dwukrotnie wyższe niż w 2013 r. (1,7 proc.). W wyniku przeprowadzenia postępowań upadłościowych, w 2014 r. sądy wydały postanowienia o upadłości 871 przedsiębiorstw, czyli o 6 proc. mniej niż w roku 2013 r. (926 upadłości). Tę poprawę widać także w tegorocznym zestawieniu Gazele Biznesu. Po nieznacznym (o 1,6 proc.) spadku liczby firm w rankingu w 2013 r. — 2014 r. przynosi niewielki wzrost (o 1 proc.) grupy przedsiębiorstw, które mogą poszczycić się ciągłym rozwojem. Większa liczba firm, którym w tym roku udało się spełnić trudne kryteria rankingowe, potwierdza korzystny trend w polskiej gospodarce, co widoczne jest także w malejącej liczbie składanych wniosków i samych bankructw wśród polskich przedsiębiorstw. Zgodnie z analizami Coface, zmiana warunków makroekonomicznych znajduje odzwierciedlenie w sytuacji płynnościowej spółek po około 3-6 miesiącach. Tym samym relatywnie pozytywne perspektywy dla gospodarki polskiej w 2015 r. z prognozowanym wzrostem gospodarczym 3,2 proc. pozwalają szacować dalszy spadek liczby wniosków o upadłość. Prognozujemy, że liczba bankructw w tym roku będzie niższa o 5-7 proc. w porównaniu do 2014 r. Polskie firmy będą korzystać m.in. z poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, co przekładać się będzie na wyższą dynamikę konsumpcji gospodarstw domowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu