Zwyżki pod EBC

opublikowano: 07-09-2012, 00:00

Komentarz - giełdy zagraniczne

Oczekiwanie na wyniki posiedzenia władz Europejskiego Banku Centralnego zdominowało przebieg wczorajszej sesji na zagranicznych giełdach. Optymiści przeważali, co przekładało się na wzrost indeksów, umocnienie euro (wobec dolara było najsilniejsze od dwóch miesięcy) i spadek rentowności obligacji, m.in. Włoch i Hiszpanii.

Obóz byków wspierany był też rosnącą wyceną kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd. W kręgu zainteresowań handlujących ponownie znalazły się surowce, szczególnie metale szlachetne. Wyraźnie rosły notowania złota i srebra. Nastroje w tym segmencie rynku poprawił raport banku Goldman Sachs, w którym podkreślono bardzo bycze nastawienie do surowców. Nastroje na chwilę osłabły po decyzji EBC o skupie obligacji zadłużonych krajów strefy euro w ramach planu tzw. Natychmiastowych Transakcji Monetarnych (OMT). Uznano go za nieco rozczarowujący i mało ambitny.

Wśród spółek szczególnie udany dzień miał Lonmin, jeden z największych na świecie producentów platyny. Sięgająca ponad 5 proc. zwyżka kursu była rezultatem podpisania porozumienia z południowoafrykańskimi związkami zawodowymi, co ma zakończyć strajk górników. Równie imponującym wzrostem notowań mogła pochwalić się spółka Whitbread. Brytyjski potentat segmentu spożywczo-restauracyjnego przedstawił bardzo dobre wyniki finansowe, zaś dyrektor generalny stwierdził, że spółka powinna zrealizować tegoroczną prognozę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, t.stasiuk@pb.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy