Zwyżki przyciągnęły do akcji

opublikowano: 13-03-2016, 22:00

Do funduszy akcji szerokiego rynku napłynęło w lutym 60 mln zł netto, wynika z szacunków Trigon Domu Maklerskiego.

Pomogło w tym odreagowanie wcześniejszych spadków — WIG urósł o 2,6 proc. Z pozostałych funduszy, inwestujących w mniejszym bądź większym stopniu w akcje, pieniądze wciąż odpływały.

Bilans kategorii fundusze małych i średnich spółek to minus 35 mln zł, funduszy akcji zagranicznych minusy 237 mln zł, a dziewiąty miesiąc z rzędy odpływ zanotowały fundusze zrównoważone i stabilnego wzrostu. Jeszcze dłuższą, negatywną serię notuję fundusze obligacji (-423 mln zł), ale stąd gros pieniędzy przepływa do jeszcze mniej ryzykownych funduszy pieniężnych (saldo w lutym wyniosło +373 mln zł).

Niektórzy inwestorzy uznali, że dołek zanotowały surowce. Do tego typu funduszy napłynęła dawno nieobserwowana kwota 79 mln zł, wyliczył Maciej Marcinowski z Trigona. Największe napływy, zarówno nominalnie, jak i relatywnie do aktywów wystąpiły w Altusie (+302 mln zł).

Wśród pozostałych TFI tylko nieliczne mogły pochwalić się dodatnimi napływami do funduszy rynku kapitałowego, a największe odpływy netto wystąpiły ponownie w ING (-230 mln zł) i Pioneerze (-161 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane