Zwyżki w Chinach przekroczyły 100 proc.

Kolejne kroki, zmierzające do otwierania chińskiego rynku kapitałowego na zagranicę, napędzają hossę w Państwie Środka.

Dzięki 3,6-procentowej zwyżce indeks Shenzhen Composite wyszedł we wtorek na ponad 100-procentowy plus w skali tego roku. Jest najlepiej spisującym się w 2015 r. wskaźnikiem głównym giełdowym na świecie. W tyle za grupującym głównie mniejsze spółki technologiczne, medialne i telekomunikacyjne indeksem pozostają główne wskaźniki zdominowanych przez wielkie państwowe spółki giełd w Szanghaju i Hongkongu. Mimo to także one dały zarobić odpowiednio 52 proc. oraz 20 proc.

We wzbudzeniu nowej fali optymizmu inwestorów pomogła zgoda na wejście na chiński rynek kapitałowy funduszy inwestycyjnych zarejestrowanych w Hongkongu. Trwająca na rynkach chińskich hossa do tej pory postępowała pomimo braku ożywienia w gospodarce Państwa Środka. Jednak inwestorzy za dobrą monetę brali działania banku centralnego, zmierzające do pobudzenia koniunktury, a ostatnie dane z sektora przemysłowego wskazują na kiełkujące ożywienie gospodarcze.

„Sądzimy, że dno koniunktury wypadło w pierwszym kwartale, a odtąd kondycja gospodarki będzie się poprawiać” – napisał w raporcie Larry Hu, ekonomista biura Macquarie China.

Notowania indeksu Shenzhen Composite
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane