Zysk dzięki marży za wynajem

Katarzyna Kapczyńska
16-08-2006, 00:00

Spółka po pierwszym półroczu potroiła zyski. To efekt wysokich marży, zysku z różnic kursowych i zwrotu podatku.

Globe Trade Centre, deweloper notowany na GPW, sporo zarobił dzięki ekspansji w Europie Środkowej. Po sześciu miesiącach spółka ma 134,6 mln USD zysku netto, o 224 proc. więcej niż przed rokiem. Wyjątkowo udany dla GTC był drugi kwartał. Wynik netto sięgnął 46,4 mln USD i był aż dziewięć razy wyższy od zysku z II kwartału 2005 r. Tak dobre wyniki zaskoczyły analityków.

— Prognozowaliśmy 115 mln zł zysku w II kwartale, a tymczasem w przeliczeniu na złote wyniósł on prawie 147 mln zł. Spółka miała prawie 11 mln zł z tytułu zwrotu podatku i kolejne 11 mln zł zarobiła na różnicach kursowych — mówi Michał Stabler, analityk BDM PKO BP.

GTC przeszacował też wycenę Centerpoint 2, która wniosła do ostatecznego wyniku 39 mln USD zysku brutto. Kwartalny zysk operacyjny sięgnął 55,3 mln USD, wobec 15,8 mln USD w II kwartale 2005 r.

Dobre wyniki GTC to także efekt wysokich cen za wynajem lokali. Przychody z najmu wzrosły m.in. dzięki wpływom z budyn-ku America House w Bukareszcie i Topaz w Warszawie.

Deweloper kupił nieruchomości pod inwestycje w Budapeszcie i Belgradzie. W Bratysławie zamierza zbudować kompleks apartamentowców, w Sofii — biurowiec, a w Chorwacji luksusowe apartamenty, wille i hotel. W Polsce GTC sprzedał właśnie Mokotów Business Park. Spółka podała, że zysk netto na tej transakcji sięgnie 40 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zysk dzięki marży za wynajem