Czytasz dzięki

Zysk netto PZU spadł o 84,5 proc. w I kwartale

opublikowano: 29-05-2020, 07:06

W I kwartale 2020 r. zysk netto Grupy PZU spadł o 84,5 proc. do 116 mln zł. Duży wpływ na to miał odpis na Alior Bank.

Wynik jest o 80 proc. niższy od oczekiwań analityków, ankietowanych przez PAP.

Beata Kozłowska-Chyła, p.o. prezesa PZU
Zobacz więcej

Beata Kozłowska-Chyła, p.o. prezesa PZU

Przypis składki ubezpieczeniowej brutto był wyższy niż przed rokiem i wyniósł 6,1 mld zł (+3,3 proc.). Składki zarobione netto zwiększyły się o 3 proc. do 5,76 mld zł.

Przychody z tytułu prowizji i opłat wzrosly o 6 proc. do 1,019 mld zł, natomiast wynik netto z działalności inwestycyjnej spadł r/r o 38,6 proc. do 1,86 mld zł.

Odszkodowania i świadczenia ubezpieczeniowe netto zmniejszyły się o 17 proc. do 3,28 mld zł.

Odpis z tytułu utraty wartości firmy powstałej w wyniku nabycia akcji Alior Banku wynióśł 516 mln zł. Przez PZU jest to traktowane jako zdarzenie jednorazowe. Ponadto wynik w segmencie działalności bankowej obniżyło utworzenie w I kwartale 2020 roku dodatkowej rezerwy na prognozowane pogorszenie się jakości portfela kredytowego w Pekao oraz rezerwy związane z wyrokiem TSUE w sprawie kredytów konsumenckich. Efekty te częściowo niwelowano niższymi opłatami do BFG.

PZU zastanowi się nad "zaangażowaniem w aktywa bankowe" w obliczu ostrych cieć stóp procentowych i wyzwań z jakimi mierzy się obecnie sektor. Ubezpieczyciel jest akcjonariuszem Pekao i Aliora.

- Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak powinno wyglądać nasze zaangażowanie w aktywa bankowe, ale teraz jest na to za wcześniej. Z Odpowiedzią będziemy chcieli wrócić przy okazji nowej strategii – mówił Tomasz Kulik, członek zarządu Grupy PZU podczas konferencji dla dziennikarzy, poświęconej wynikom finansowym za I kw. 2020. 

Według Tomasza Kulika należy oddzielić dwie kwestie: to na co spółka ma wpływ jako akcjonariusz, a na co nie. Uważa on Aliora za bardzo dobrego partnerem do współpracy na linii bank-ubezpieczyciel. Natomiast PZU nie ma wpływu na otoczenie makroekonomiczne, które odbija się na rentowności banków, podkreślał Kulik podczas konferencji.

- Dziś rzeczywistość różni się od tej sprzed dwóch miesięcy i nie wiemy, jak będzie ona dalej się kształtować. Dzisiaj nawet w warunkach skrajnych nie widzimy konieczności dokapitalizowania Alior Banku. Ten podmiot jest w stanie sobie sam poradzić –  odpowiedział członek zarządu Grupy PZU, na pytanie z sali o dokapitalizowanie banku. 

PZU odnotowało także niższy wynik na notowanych instrumentach kapitałowych, w szczególności ze względu na gorszą koniunkturę na rynku kapitałowym na skutek pandemii COVID-19;

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane