Zysk netto PZU wyniósł 940 mln zł w I kwartale 2017 r.

opublikowano: 17-05-2017, 07:18
aktualizacja: 17-05-2017, 07:25

W pierwszym kwartale 2017 r. zysk netto PZU wyniósł 940 mln zł. To o 91 proc. więcej niż przed rokiem i minimalnie więcej niż oczekiwali analitycy, ankietowani przez PAP.

Z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych dynamika sięga 37 proc.

Paweł Surówka
Zobacz więcej

Paweł Surówka Marek Wiśniewski

"Zdarzenia jednorazowe obejmują efekt konwersji polis umów wieloletnich na umowy roczne odnawialne w ubezpieczeniach grupowych typ P oraz w okresie porównywalnym wyższe niż średnia z poprzedzających 3 lat odszkodowania w ubezpieczeniach rolnych" - wyjaśnia PZU.

Składka przypisana brutto ubezpieczyciela wzrosła o 20 proc. do 5,77 mld zł, a wynik na działalności lokacyjnej o 58 proc. do 1,67 mld zł.

Jak podała spółka, wpływ na jej wyniki miał w minionym okresie m.in. wzrost składki przypisanej brutto w grupie ubezpieczeń komunikacyjnych w segmencie klienta masowego i korporacyjnego w efekcie wzrostu średniej składki i liczby ubezpieczeń oraz w ubezpieczeniach indywidulanych, w szczególności produktów unit-linked w kanale bankowym, a także wzrost rentowności w segmencie ubezpieczeń masowych związany głównie z niższą szkodowością w ubezpieczeniach rolnych.

Spadła natomiast rentowność w segmencie ubezpieczeń korporacyjnych, głównie w grupie ubezpieczeń AC komunikacyjnych oraz w w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnie kontynuowanych, jako efekt wyższej szkodowości produktów ochronnych związanej ze wzrostem częstości zdarzeń związanych ze zgonami, potwierdzony danymi GUS o śmiertelności na całej populacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy