Zysk netto PZU wzrósł o 8 proc.

opublikowano: 15-11-2017, 07:50
aktualizacja: 15-11-2017, 07:59

Zysk netto PZU w trzecim kwartale 2017 r. wzrósł o 8 proc. do 700 mln zł. To rezultat nieznacznie (o 4 proc.) lepszy od oczekiwań analityków, ankietowanych przez PAP.

Składka przypisana brutto ubezpieczyciela wzrosła o 10 proc. do 5,33 mld zł, a wynik na działalności lokacyjnej (2,3 mld zł) był o 119 proc. lepszy r/r. Koszty operacyjne wzrosły o 79 proc. do 2,3 mld zł.

Paweł Surówka
Zobacz więcej

Paweł Surówka Fot. Marek Wiśniewski

Po trzecim kwartale 2017 roku Grupa PZU uzyskała wynik z działalności operacyjnej na poziomie 3,9 mld zł (+99 proc.), a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej to 2,1 mld zł (+64 proc.).

Jak podała spółka, pozytywny wpływ na wyniki finansowe Grupy PZU po III kwartale 2017 roku miały m.in. wzrost składki przypisanej brutto w grupie ubezpieczeń komunikacyjnych w segmencie klienta masowego i korporacyjnego głównie w efekcie wzrostu średniej składki i liczby ubezpieczeń oraz w ubezpieczeniach indywidualnych, w szczególności produktów unit-linked w kanale bankowym, a także lepsze wyniki w segmencie działalności bankowej w związku z wysokim poziomem sprzedaży przez Alior Bank produktów kredytowych wsparte korzystną koniunkturą gospodarczą. Do poprawy wyniku przyczyniły się też wyższe dochody z działalności lokacyjnej, w szczególności na skutek lepszej koniunktury na GPW.

Na niekorzyść działały natomiast m.in. niższa rentowność w segmencie ubezpieczeń korporacyjnych majątkowych, głównie w grupie ubezpieczeń poza komunikacyjnych ze względu na zgłoszenie kilku szkód o wysokiej wartości jednostkowej oraz spadek rentowności w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnie kontynuowanych (r/r), jako efekt wyższej szkodowości produktów ochronnych związanej ze wzrostem częstości zdarzeń związanych ze zgonami w I kwartale bieżącego roku, potwierdzony danymi GUS o śmiertelności w całej populacji. W II i III kwartale zanotowano powrót do poziomów szkodowości obserwowanych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak zaznaczono, na poównywalność wyników oraz sumy bilansowej r/r w sposób istotny wpłynęło rozpoczęcie konsolidacji Pekao w czerwcu 2017 roku.

Suma bilansowa wzrosła głównie z tego tytułu o ponad 187 mld zł względem analogicznego okresu ubiegłego roku (do poziomu 300 mld zł), a udziały niekontrolujące osiągnęły wartość 22,0 mld zł (stan na 30 września 2017 roku). Pekao kontrybuował do wyniku operacyjnego Grupy PZU oraz wyniku segmentu działalności bankowej kwotą 918 mln zł od momentu rozpoczęcia konsolidacji w czerwcu 2017 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zysk netto PZU wzrósł o 8 proc.