Zysk operacyjny British Airways spadł o połowę

06-08-2001, 10:08

LONDYN (Reuters) - British Airways (BA) poinformował w poniedziałek, że w pierwszym kwartale roku obrachunkowego zakończonego 30 czerwca jego zysk operacyjny wyniósł 50 milionów funtów. Choć o połowę niższy niż rok wcześniej, wynik ten był zgodny z prognozami rynku.

Prognozy analityków ankietowanych przez agencję Reuters znacząco różniły się od siebie i oscylowały w przedziale od 44 do 55 milionów funtów. Zysk netto wyniósł 26 milionów funtów wobec 42 milionów funtów straty rok wcześniej.

Głównym powodem spadku zysku operacyjnego największych europejskich linii lotniczych było spowolnienie gospodarcze, szczególnie w USA.

Również wybuch epidemii pryszczycy, który doprowadził do ograniczenia ruchu turystycznego na terenie Wielkiej Brytanii doprowadził do spadku obrotów o 0,6 procent do 2,3 miliarda funtów.

"Chociaż redukcja miejsc, poprawa rentowności i wzrost udziałów w rynku wpływają na poprawę naszych wyników finansowych to do końca roku sytuacja na rynku będzie nadal trudna" - głosi komunikat spółki.

Aby przeciwdziałać trudnej sytuacji na rynku brytyjski przewoźnik redukuje koszty i skupia się na świadczeniu usług dla zamożnych klientów.

Poza tym w ubiegły piątek BA zaprezentował plany zacieśnienia współpracy w połączeniach transatlantyckich z największymi na świecie liniami American Airlines.

Linie, współpracujące już w ramach sojuszu OneWorld Alliance zamierzają stworzyć dziewięć dodatkowych połączeń między londyńskim Heathrow a USA. Umowa ta wymaga jeszcze zgody władz antymonopolowych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zysk operacyjny British Airways spadł o połowę