Zyski Raiffeisena mocno w dół

ET
opublikowano: 30-08-2012, 00:00

Bank znalazł się wśród kredytodawców, którzy przejechali się na budownictwie.

To był najgorszy kwartał Raiffeisen Banku od ponad dwóch lat. Półroczne wyniki jeszcze jakoś się bronią. Na koniec czerwca bank miał 125,7 mln zł zysku — o 24,9 proc. mniej niż w pierwszej połowie 2011 r. Jeśli jednak od wyniku odejmiemy zyski za I kwartał (95 mln zł), okaże się, że w II kwartale bank zarobił tylko 30 mln zł.

Przed rokiem na czysto miał 87 mln zł. Jedną z przyczyn załamania zyskowności są wysokie odpisy na zagrożone kredyty. W I półroczu bank odpisał na nie 122 mln zł, czyli o 79 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.

— Najmocniej na jakość portfela kredytowego wpłynęła w II kwartale trudna sytuacja części podmiotów z branży budownictwa infrastrukturalnego — wyjaśnia prezes Piotr Czarnecki.

Jego zdaniem, powoli materializują się zapowiedzi ekonomistów o nadciągającym spowolnieniu. Rosną obawy o przyszłość, a firmy wstrzymują inwestycje. Portfel kredytowy Raiffeisena wzrósł w I półroczu o 2 proc. w ujęciu rocznym, do 17,66 mld zł, lecz w stosunku do I kwartału zmniejszył się o ponad 100 mln zł.

Bank wytrwale zbiera oszczędności klientów i na koniec czerwca miał już na rachunkach 20,4 mld zł — o 23 proc. więcej niż przed rokiem. Dla porównania, akcja depozytowa w całym sektorze w I półroczu wzrosła 10,2 proc. Raiffeisen skwapliwie gromadzi lokaty, od kiedy wynegocjował kupno Polbanku.

Nabytek finansował się głównie u greckiej matki i w konsekwencji współczynnik kredyty/depozyty przekraczał w nim 130 proc. Raiffeisen usiłuje zasypać tę dziurę. W II kwartale przejął Polbank, zwiększając fundusze własne o 122,4 proc. (wzrosły do 5,6 mld zł), a kapitał zakładowy o 8,1 proc. (2,21 mld zł).

Negatywnie odbiło się to na wskaźnikach efektywnościowych. Współczynnik zwrotu na kapitale spadł z 13,3 proc. w 2011 r. do 4,5 proc. i jest jednym z najniższych w branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu