Zyski rosną, a składki nie

opublikowano: 19-03-2019, 22:00

Łączna wartość składek ubezpieczeniowych, zarówno życiowych, jak i majątkowych, zebranych przez ubezpieczycieli w 2018 r. wynosi 62,2 mld zł.

W porównaniu z rokiem 2017 r. rynek urósł zaledwie o 0,27 proc. Poszkodowanym i klientom firmy wypłaciły 42 mld zł, o 4,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Polska Izba Ubezpieczeń (PIU), reprezentująca interesy całego rynku ubezpieczeniowego w Polsce, zwraca uwagę, że poszkodowani z OC komunikacyjnego otrzymują wypłatę od ubezpieczyciela co pół minuty — w zeszłym roku z OC komunikacyjnego zakłady wypłaciły 9 mld zł (wzrost o 4,6 proc. r/r) świadczeń i odszkodowań, a z AC 5 mld zł (wzrost o 9,9 proc. r.r).

„Wypłaty z ubezpieczeń komunikacyjnych są wyższe niż rok wcześniej. Dodatkowo ostatni kwartał 2018 r. pokazał, że rosną one coraz dynamiczniej. Jednocześnie widzimy wyhamowywanie wzrostu składki w ubezpieczeniach obowiązkowych OC. Rentowność rynku OC nie przekracza 3 proc.” — mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU, cytowany w komunikacie.

2,4

mld zł Tyle zysku netto łącznie wypracowali ubezpieczyciele życiowi w 2018 r. (wzrost o 7,6 proc. r/r).

1,3

mld zł Taka jest suma należnego podatku dochodowego za 2018 r. od polskich ubezpieczycieli…

4,1

mld zł Tyle zysku netto łącznie wypracowali ubezpieczyciele majątkowi w 2018 r. (wzrost o 18,5 proc. r/r). Około jednej trzeciej tego wyniku stanowiła dywidenda z PZU Życie do PZU SA, ujęta już w zeszłorocznym zysku netto ubezpieczycieli życiowych.

720

mln zł …a taka podatku od aktywów.

3650b480-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Ubezpieczeniowe wieści
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE
Ubezpieczeniowe wieści
autor: Karolina Wysota
Wysyłany co dwa tygodnie
Karolina Wysota
Newsletter, który dostarczy informacji na temat tego, co dzieje się w branży ubezpieczeń.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy