Zyski spółek nie nabierają rozpędu

opublikowano: 25-07-2019, 22:00

Drugi kwartał był kolejnym, w którym zbiorcze wyniki spółek nie zachwyciły, uważają analitycy DM BOŚ.

PKN Orlen, Budimex, Bogdanka, a także m.in. LPP, Forte i Orange Polska — te spółki już przedstawiły pełne lub wstępne dane finansowe za drugi kwartał. Rozczarowania mieszały się z pozytywnymi zaskoczeniami. Według analityków DM BOŚ, sumarycznie spółki, które monitorują, w II kwartale nie złapały wiatru w żagle na tyle, by zachwycić dynamiką zysków.

„Według naszych szacunków, wzrost zbiorczych powtarzalnych zysków operacyjnych osiągnął ledwie 5 proc. r/r, a poziom zbiorczych powtarzalnych zysków netto był zbliżony do ubiegłorocznego” — wynika z raportu, w którym analitycy podsumowali prognozy.

Ich zdaniem nie należy oczekiwać, by prymusami były spółki o dużej kapitalizacji, po których spodziewają się 5-procentowego spadku łącznego zysku netto i zerowej dynamiki zysku operacyjnego.

„Z drugiej strony wydaje się, że nastąpi przyspieszenie pozytywnych trendów na poziomie zbiorczych zysków małych i średnich spółek (zapoczątkowanych przed dwoma kwartałami) i oczekujemy wstępnie w tym zbiorze wzrostu powtarzalnych zysków operacyjnych i zysków netto rzędu 21 i 20 proc.” — dodano.

W I kwartale tego roku dynamika również była dwucyfrowa, ale niższa (16 i 15 proc.), a w IV kw. 2018 r. zyski wzrosły o 8 proc.

Największej dynamiki wzrostu eksperci oczekują po branży chemicznej i sektorze dóbr podstawowych. W bankach zyski powinny wzrosnąć w umiarkowanym tempie (około 6 proc. r/r), natomiast największe pogorszenie zanotować mają spółki górnicze, energetyczne i deweloperzy mieszkaniowi. Wśród spółek, które mogą zaskoczyć rezultatami, DM BOŚ umieścił Unimot, Play, Ten Square Games, Asseco SEE, Eurotela, Dino Polska, BSC Drukarnię Opakowań, VRG oraz Enel Med, a rozczarowań mogą dostarczyć Tauron, PGNiG, Cyfrowy Polsat, OEX, Polnord, Trakcja, Marvipol Development, Sanok, Medicalgorithmics i BAH. „Trudności z wyraźną poprawą dynamiki zbiorczych zysków nie mijają i oczekujemy, że sezon wyników za drugi kwartał nie zmieni wiele z uwagi na brak fajerwerków w spółkach o wysokiej kapitalizacji.

Jednak — jeśli nasze oczekiwania utrzymania pozytywnych tendencji z poprzednich kwartałów okażą się trafne — to małe i średnie spółki zanotują przyspieszenie wzrostu znormalizowanych zysków r/r i będą miały swój udział w oczekiwanym powiększeniu liczby spółek zdolnych do wzrostu powtarzalnych zysków w ujęciu rok do roku. Reasumując, uważamy, że małe i średnie spółki w najbliższym okresie powinny wykazać większą dynamikę zysków, co w połączeniu z ich niższymi wycenami (w porównaniu do dużych spółek) sprawia, że nasze preferencje inwestycyjne w większości lokują się poza spółkami z indeksu WIG20” — napisano w raporcie.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu