Zyski spółek nie nabierają rozpędu

opublikowano: 25-07-2019, 22:00

Drugi kwartał był kolejnym, w którym zbiorcze wyniki spółek nie zachwyciły, uważają analitycy DM BOŚ.

PKN Orlen, Budimex, Bogdanka, a także m.in. LPP, Forte i Orange Polska — te spółki już przedstawiły pełne lub wstępne dane finansowe za drugi kwartał. Rozczarowania mieszały się z pozytywnymi zaskoczeniami. Według analityków DM BOŚ, sumarycznie spółki, które monitorują, w II kwartale nie złapały wiatru w żagle na tyle, by zachwycić dynamiką zysków.

„Według naszych szacunków, wzrost zbiorczych powtarzalnych zysków operacyjnych osiągnął ledwie 5 proc. r/r, a poziom zbiorczych powtarzalnych zysków netto był zbliżony do ubiegłorocznego” — wynika z raportu, w którym analitycy podsumowali prognozy.

Ich zdaniem nie należy oczekiwać, by prymusami były spółki o dużej kapitalizacji, po których spodziewają się 5-procentowego spadku łącznego zysku netto i zerowej dynamiki zysku operacyjnego.

„Z drugiej strony wydaje się, że nastąpi przyspieszenie pozytywnych trendów na poziomie zbiorczych zysków małych i średnich spółek (zapoczątkowanych przed dwoma kwartałami) i oczekujemy wstępnie w tym zbiorze wzrostu powtarzalnych zysków operacyjnych i zysków netto rzędu 21 i 20 proc.” — dodano.

W I kwartale tego roku dynamika również była dwucyfrowa, ale niższa (16 i 15 proc.), a w IV kw. 2018 r. zyski wzrosły o 8 proc.

Największej dynamiki wzrostu eksperci oczekują po branży chemicznej i sektorze dóbr podstawowych. W bankach zyski powinny wzrosnąć w umiarkowanym tempie (około 6 proc. r/r), natomiast największe pogorszenie zanotować mają spółki górnicze, energetyczne i deweloperzy mieszkaniowi. Wśród spółek, które mogą zaskoczyć rezultatami, DM BOŚ umieścił Unimot, Play, Ten Square Games, Asseco SEE, Eurotela, Dino Polska, BSC Drukarnię Opakowań, VRG oraz Enel Med, a rozczarowań mogą dostarczyć Tauron, PGNiG, Cyfrowy Polsat, OEX, Polnord, Trakcja, Marvipol Development, Sanok, Medicalgorithmics i BAH. „Trudności z wyraźną poprawą dynamiki zbiorczych zysków nie mijają i oczekujemy, że sezon wyników za drugi kwartał nie zmieni wiele z uwagi na brak fajerwerków w spółkach o wysokiej kapitalizacji.

Jednak — jeśli nasze oczekiwania utrzymania pozytywnych tendencji z poprzednich kwartałów okażą się trafne — to małe i średnie spółki zanotują przyspieszenie wzrostu znormalizowanych zysków r/r i będą miały swój udział w oczekiwanym powiększeniu liczby spółek zdolnych do wzrostu powtarzalnych zysków w ujęciu rok do roku. Reasumując, uważamy, że małe i średnie spółki w najbliższym okresie powinny wykazać większą dynamikę zysków, co w połączeniu z ich niższymi wycenami (w porównaniu do dużych spółek) sprawia, że nasze preferencje inwestycyjne w większości lokują się poza spółkami z indeksu WIG20” — napisano w raporcie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane