Zyskujemy na czasie

opublikowano: 31-03-2015, 00:00

3 pytania do Jacka Marczaka

3 PYTANIA DO JACKA MARCZAKA, KOORDYNATORA WDRAŻANIA NOWYCH PROJEKTÓW W FIRMIE MAGO

1. Skąd pomysł na wdrożenie systemu QRM (Quick Response Manufacturing) w firmie Mago?

Powód był bardzo prosty. Zdecydowaliśmy, że nie chcemy już konkurować na rynku ceną, lecz terminami realizacji. To znacznie lepszy sposób na uzyskanie przewagi w biznesie. Za cel postawiliśmy sobie maksymalne skrócenie czasu, w jakim obsługiwane są w naszej firmie zlecenia od klientów. Wdrożenie rozpoczęliśmy analizą poszczególnych procesów realizacji oraz określeniem, które z nich trwają najdłużej i w jaki sposób można je skrócić. W tym celu powołaliśmy specjalną dziewięcioosobową grupę projektującą zmianę. W jej skład weszli kluczowi przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej z naszej organizacji. Wspólnymi siłami określiliśmy strategiczne segmenty rynku, na których chcemy się skoncentrować, co da nam zwiększenie skali biznesu. Do zdefiniowanych segmentów rynku (FTMS) dobraliśmy grupy robocze, których celem było wypracowanie modelu, który pracuje nad skróceniem czasu realizacji zleceń.

2. Czy efekty wdrożenia są już widoczne?

Prace rozpoczęliśmy 9 miesięcy temu i mogę śmiało powiedzieć, że ich rezultat już jest zadowalający. Na koniec 2013 r. średni czas obsługi zlecenia wynosił 7 tygodni, tymczasem obecnie są to 3-4 tygodnie, a docelowo chcemy, by było to do 2 tygodni. Inna korzyść polega na tym, że przy 7 tygodniach realizacji mieliśmy bardzo duże zapełnienie hal półproduktami, dziś poziom produkcji w toku jest co najmniej połowę mniejszy.

3. Czy łatwo jest przekonać zespół do zmian?

Na pewno nie jest to proste zadanie, jednak wiele zależy od zaplanowanych działań informacyjnych. W Mago zaczęliśmy od szkoleń związanych z zarządzaniem zmianą. Zorganizowaliśmy także warsztaty, których celem było uświadomienie pracowników, czym jest QRM i na czym konkretnie będzie polegało wdrożenie tego modelu w firmie. Dziś mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że było warto — pozytywne efekty są już widoczne, a nasi pracownicy z coraz większym zaangażowaniem podchodzą do nowych zasad. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane