10 najpopularniejszych parków narodowych świata

DI
opublikowano: 05-10-2009, 19:43

Samotne wyspy i rafa koralowa w Parku Narodowym Los Roques Archipel w Wenezuelii, malownicze wioski górskie w Parku Narodowy Cinque Terre we Włoszech  (Liguria) i rośliny mięsożerene w  Parku Narodowym Connemara w Irlandii - to jedne z wielu atrakcji występujących w  parkach narodowych świata.

Wyszukiwarka i porównywarka cen hoteli www.trivago.pl dokonała zestawienia 10 najpopularniejszych Parków narodowych na świecie. Ranking powstał na podstawie najlepiej ocenionych parków narodowych oraz na podstawie najczęstszych zapytań dokonanych dla parków narodowych w miesiącach lipiec-wrzesień 2009 br. na portalu trivago. Spośród 100 parków na świecie trivago wyróżniło top 10 najpopularniejszych i najniezwyklejszych parków.

Oto top 10 parków narodowych, które tego lata cieszyły się największą popularnością na trivago:

1. Park Narodowy Torres del Paine, Chile (Última Esperanza)

W chilijskim Parku Narodowym Torres del Paine, odwiedzający mogą podziwiać ogromne masywy górskie, szmaragdowe jeziora oraz szerokie obszary lodowcowe. Symbolem parku i równocześnie nadawcą imienia są trzy wieże skalne Torres del Paine – niebieskie wieże. W niezwykle pięknym i poruszającym krajobrazie, odkrywcy Parku Narodowego mogą nocować w małych kempingach i komfortowych hotelach każdej kategorii. Wędrówki piesze przez zaśnieżone szczyty i doliny, przejażdżka konna przez góry, jak i wycieczka kajakiem należą do dodatkowych atrakcji dla zwiedzających.

2. Park Narodowy Tikal, Gwatemalia (El Petén)

W Parku Narodowym Tikal odwiedzający zanurzają się w kulturę Majów. W rozkopanej miejscowości amerykańskiego kontynentu na powierzchi 16km² znajdują się świątynie, pałace i inne fascynujące pozostałości z czasów cywilizacji Majów. Tutejsi Majowie opuścicili tą okolicę przed 1000 lat i pozostawili archelogiczne skarby. Region w północnej Gwatemalii jest jednocześnie obszarem kulturalnym i rezerwatem ochrony przyrody. W krajobrazie dżunglii odwiedzający mają okazję podziwiać wiele gatunków małp, papug, jak i spotkać ptaka tropikalnego-tukana. 

3. Park Narodowy Jasper, Kanada (Alberta)

W największym Parku narodowym kanadyjskich gór Rocky Mountains udają się odwiedzający na poszukiwanie śladów niedźwiedzi grizzli, kojotów, owiec śnieżnych itp. Krajobraz górski w Athabasca Valleey poprzecinany jest zagadkowymi jeziorami i ogromnymi lodowcami. Zapierająca dech w piersiach Kolumbia Icefields zasila 8 dużych lodowców, odwiedzanych przez najodważniejszych turystów dzięki organizowanym tam podróżom autokarowym. W lecie park oferuje duże możliwości dla amatorów wypraw rowerowych i raftingowych. W zimie natomiast stwarza on okazję do uprawiania sportu narciarskiego. Popularność Parku Narodowego jest niezaprzeczalna. Wraz z 2 Mio. odwiedzających w roku należy on do najczęściej odwiedzających parków w Kanadzie.

4. Park Narodowy Cinque Terre, Włochy (Liguria)

Bajeczna okolica we włoskiej Ligurii znajduje się już od wielu lat pod ochroną natury. Na stokach górskich rozciąga się 5 malowniczych miasteczek- Pięć Lądów (wł. Cinque Terre). Małe hotele oraz pensjonaty zachwycają fascynującymi widokami na kolorową „zatokę poetów“ w zatoce Genui.  Na wielu ścieżkach turystyki pieszej przez 5 malowniczych wiosek odwiedzający podziwiają wymarzone widoki na morze. Tzw. droga miłości „Via dell`Amore“ otrzymała tą nazwę ze względu na swoją historię. Mieszkańcy wiosek górskich Riomaggiore i Manarola musieli przemieżać dalekie drogi, aby móc odwiedzić swoich sąsiadów. Dzisiejsza droga łączy miejscowości wąską do przejścia ścieżką.

5. Park Narodowy Nairobi, Kenia (Nairobi)

Przed bramami kenińskiej metropolii Park Narodowy Nairobi otwiera swoim odwiedzającym wgląd na życie afrykańskich dzikich zwierząt. Goście Parku Narodowego mogą podziwiać nie tylko ok. 400 gatunków ptaków, ale również lwy, gepardy, zebry oraz ich współczesne gatunki. Park jest również schronieniem dla nosorożców. Odwiedzający mogą zobaczyć tutaj rzadki gatunek nosorożca, jakim jest autochtoniczny czarny nosorożec. Pomimo, że pierwszy Park Narodowy w Kenii jest za mały dla słoni, znajdują się w nim znane na całym świecie hodowle dla młodych słoni, które mogą być podziwiane również przez odwiedzających. Park porośnięty jest głównie sawanną drzewiastą. Na zachodzie rozciągają się wyżyny z długimi lasami i dolinami oraz występują w nim okresowe strumienie.

6. Park Narodowy Arches, USA (Utah)

W Red Rocks w amerykańskim Utah odwiedzający mogą podziwiać 2000 naturalnych łuków piaskowych - Arches. Największą z nich jest Delicate Arch, kórej wysokość osiąga 24 metry. Dziwaczne formacje skalne powstają i ulegają przekształceniom poprzez zachodzące na terenie parku procesy erozyjne oraz wietrzenia skalne. Kolory i formy dziwacznego krajobrazu w Colorado-Plateau są tutaj wyjątkowe i jedyne na całym świecie. Park zwiedzają turyści na jeepach safari, na pieszo wzdłuż ścieżek turystycznych lub kajakiem na rzece Colorado. Również amatorzy wspinaczki górskiej znajdą w Parku Narodowym Arches wiele możliwości: wspinaczka jest dozwolona na wielu ścianach wspinaczkowych parku.

7. Park Narodowy Connemara, Irlandia (Connaught)

W zachodniej części Irlandii znajduje się malowniczy Park Narodowy Connemara. Rozciągnięty krajobraz torfowisk bagiennych był w przeszłości częścią obszaru farmy- Kylemore Abbey. Do dzisiaj widoczne są tutaj ślady działalności człowieka. W parku tym odwiedzający mogą zwiedzić megalitowe grobowce sprzed 4000 lat. Dzisiaj kłusują w parku  dzikie konie Connemara, oprócz nich żyje tutaj również zwierzyna płowa. Kolor żyznego krajobrazu jest utworzony przez wrzosowiska. Wielbiciele botaniki znajdą tutaj również wiele gatunków orchidei i mięsożerne rośliny tj. rosiczka. Park Narodowy Connemara obejmuje część pasma górskiego Twelve Bens, jednego z iryjskich pasm górskich, który dostarcza niezapomnianych widoków krajobrazu.

8. Park Narodowy Los Roques Archipel, Wenezuela (Vargas)

70 kilometrów przed wybrzeżem Wenezueli rozciągają się 42 małe wyspy i niezliczone mielizny, tworzące Park Narodowy Los Roques Archipel. Ze względu na dużą odległość do kontynentu, odwiedzający mają okazję podziwiać, nienaruszoną działalnością człowieka, naturę z nejlepiej urtrzymanymi na świecie rafami koralowymi. Różne kolory wody od ciemno niebieskiej do turkusowej oraz jasno biały piasek plaży cięszą oczy odwiedzających swoimi widokami. Odkrywcy wyspy mogą przejechać się łódką na jendą z małych wysp i podziwiać mielizny. W ten sposób mogą oni na jeden dzień wczuć się w rolę rozbitka na samotnej wyspie. Wszędzie na archipelagu oczekują tzw. Posadas swoich gości, czyli typowe hotele w południowo-amerykańskim obszarze: zazwyczaj małe, rodzinne i położone w krajobrazowych dzielnicach.

9. Park Narodowy Picos de Europa, Hiszpania (Asturia, Kastilia i León, Kantabria)

Równolegle do Oceanu Atlantyckeigo rozciąga się największy hiszpański park Picos de Europa. Wzniosły krajobraz górski jest rajem dla amatorów wędrówek pieszych. Ok. 5h potrzebuje zwinny turysta, aby pokonać wąwóz Cares, który rozdziela łańcuch górski Picos de Europa na dwie połówki. Na 1100m wysokości położone są w asturyjskiej części parku rzeki Covadonga. Z bazyliki Santa María Real w Covadonga odwiedzający podziwiają niezapomniane widoki. Zaraz obok znajduje się kapliczka maryjna Covadonga, usytuowana w jamie skalnej, która jest celem podróży wielu pielgrzymów. Wieczorem powracają urlopowicze do tzw. Sidrerias i degustują się smakiem wina jabłkowego zwanego Sidra.

10. Park Narodowy Berchtesgaden, Niemcy (Bawaria)

Jak w scenie z filmu Heidi można poczuć się Parku Narodowym Berchtesgaden w Bawarii. Jest to jedyny park w Niemczech, w którym  znajduje się wiele małych pastwisk i gospodarstw górskich. W oddali wznoszą się strome stoki górskie, z najwyższym szczytem Wetzmann (2713 m.n.p.m. ) otaczający polodowcowe jezioro Königssee. Bawarski krajobraz górski oznacza się dużą ilością różnorodności gatunkowej. Wędrowcy niezliczonych ścieżek mogą przy odrobinie szczęścia zobaczyć kozice oraz alpejskie koziorożce. Różnorodne rodzaje gencjana oraz chronione szarotki urozmaicają alpejską przyrodę.

Ranking został stworzony na podstawie najlepiej ocenionych Parków Narodowych oraz na podstawie najczęstszych zapytań dokonanych dla Parków Narodowych w miesiącach lipiec-wrzesień 2009 br. na trivago*.

* Na stronie www.trivago.pl podróżujący znajdą idealny hotel w najkorzystniejszej cenie. Platforma porównuje na żywo ceny ponad 400.000 hoteli na całym świecie, oferowanych przez ponad 53 platformy bukujące. Ponadto trivago integruje 15 Mio. opinii o hotelach na jednej stronie internetowej oraz pokazuje dla każdego hotelu korzyści dla podróżujących w danym hotelu ze znanych portali internetowych. trivago nie porównuje cen znanych biur podróży, tylko ich wartości. Użytkownik dowiaduje się, czy śniadanie jest zawarte w cenie, zaliczka może być zwrócona oraz czy do dokonania rezerwacji potrzebna jest karta kredytowa. trivago to jedyna meta-wyszukiwarka typu „Free Search”: w wyszukiwarkę można wpisać zarówno nazwę regionu, w którym chcemy spędzieć urlop, jak i nazwę miasta czy hotelu. trivago GmbH z siedzibą główną w Düsseldorfie zostało założone w roku 2005 i obejmuje obecnie 19 europejskich platform językowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane