10 najpotężniejszych matek świata

opublikowano: 26-05-2014, 06:00

Są liderkami nie tylko we własnych rodzinach, ale i w show biznesie, fundacjach, wielkich koncernach. Z okazji Dnia Matki amerykański magazyn „Pracująca mama” kolejny raz ogłosił swoją listę 50 najpotężniejszych mam świata.

Lista opublikowana przez magazyn jest subiektywnym spisem „mam najbardziej inspirujących” swoją historią godzenia rodzicielstwa z karierą. Autorzy zaznaczają jednak już na wstępie, że właściwie wszystkie mamy pracujące na etacie w domu i w pracy zasługują na miano „potężnych”.

W wybranej światowej pięćdziesiątce nie brakuje miliarderek, które doszły do majątku własną pracą, celebrytek poważnie traktujących swoje rodzicielstwo czy filantropek zaangażowanych w rozwiązywanie problemów świata. Są tu Christina Aguillera, Shakira, Sandra Bullock, ale też odwołana niedawno premier Tajlandii  Yingluck Shinawatra, żona Billa Gatesa Melinda czy prezeska General Motors.

Spośród wszystkich 50. my wybraliśmy 10 z największą liczbą dzieci, ponieważ w wielodzietnych rodzinach godzenie podwójnej roli wymaga od mam naprawdę supermocy.


1. Susan Wojcicki, prezes YouTube
Dzieci: 4
Zanim została prezeską YouTube robiła karierę w Google Inc., gdzie najpierw kierowała marketingiem, a potem była wiceprezesem. To od niej w 1998 r. Sergey Brin i Larry Page wynajęli garaż, by prowadzić spółkę Google Inc. Nazwisko zawdzięcza polskim korzeniom – jest córką Stanyela Wojcickiego. W wywiadach podkreśla, że każdy wieczór stara się rezerwować dla męża i dzieci.

 


2. Victoria Beckham, piosenkarka, projektantka mody
Dzieci: 4
Była członkini Spice Girls, żona Davida Beckhama i ulubienica prasy brukowej potrafi godzić opiekę nad czwórką dzieci z licznymi rolami publicznymi. Obecnie jej pasją jest kreowanie mody w ramach własnej marki Victoria Beckham. Według Forbesa sprzedaż tych ubrań przynosi jej rocznie 40 mln USD przychodów ze sprzedaży.

 


3. Laurene Powell Jobs, inwestorka, wdowa po Stev’ie Jobs’ie
Dzieci: 3
Mama prawie odchowanych już dzieci skupia się na sprawnym zarządzaniu majątkiem odziedziczonym po mężu i prowadzeniu fundacji Emerson Collective wspierającej reformy edukacyjne w uboższych krajach. Jest największym indywidualnym udziałowcem wytwórni Disneya.

 


4. Sri Mulyani Indrawati, dyrektor w Banku Światowym
Dzieci: 3
Była indonezyjska minister finansów godziła wychowywanie trójki dzieci z doktoratem i wyprowadzaniem kraju z kłopotów finansowych. Teraz odpowiada za operacje Banku Światowego w 70 krajach na całym świecie. Regularnie notowana na liście najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu Forbes. 

 

 


5. Melinda Gates, wiceprezeska fundacji Billa i Melindy Gates
Dzieci: 3
Nie zadowala się rolą żony jednego z najbogatszych ludzi świata, choć wcześniej właśnie dla rodziny i małych dzieci porzuciła posadę menedżerki w Microsofcie. Dziś, gdy dzieci są już nastolatkami mocno angażuje się w pracę własnej fundacji – jednej z najbogatszych takich instytucji na świecie.

 


6. Tory Burch, designerka, właścicielka modowej marki
Dzieci: 3
Mama notowana od niedawna na liście miliarderów Forbesa, która pierwszego miliarda dolarów dorobiła się na własnej modowej pasji. Pierwszą kolekcję ubrań sygnowanych nazwiskiem ówczesnego męża zaprojektowała we własnej kuchni gdy jej najmłodszy synek miał ledwie 3 latka. Sukces przyszedł szybko, interes kręcił się coraz lepiej, powiększała się liczba butików oraz rzeczy kreowanych przez Tory. Dziś, gdy dzieci są już nastolatkami angażuje się mocno w działalność własnej fundacji pomagającej innym kobietom zakładać pierwsze biznesy.

 


7. Katie Jacobs Stanton, dyrektor strategiczny Twittera 
Dzieci: 3
Jej pasją są social media. Wychowywanie trójki maluchów umiała pogodzić najpierw z pracą w Google, potem z wspomaganiem kampanii prezydenckiej Baracka Obamy a dziś – z zarządzaniem globalną strategią Twittera. Znakomicie czuje ducha tego serwisu: ćwierka bardzo często, trafiając z notkami do 81 tys. obserwujących.

 


8. Angela Ahrendts, wiceprezes Apple
Dzieci: 3
Do Apple dołączyła całkiem niedawno, podkreślając że dotąd była przede wszystkim fanem tej marki. Zasłynęła jako prezes luksusowego Burberry, którego – jak notuje magazyn „Working Mother” „zmieniła z dostarczyciela ciężkich trenczowych płaszczy w świeżą modową markę zdobywającą nagrody”. Prawdopodobnie to właśnie dzięki gromadce dzieci jej hasłem strategicznym w biznesie jest „empatia”.

 


9. Cate Blanchett, aktorka, dyrektorka teatru
Dzieci: 3
Doceniona niedawno nagrodami za kreację w „Blue Jasmine” główną energię dzieli między rodzinę i wspólne z mężem kierowaniem Sydney Theater Company w stolicy Australii. „Moich dzieci nie obchodzi, czy ich mama właśnie gra w Lady Makbet albo filmie Allena. One chcą po prostu dostać kolację oraz mieć moją uwagę podczas odrabiania lekcji” – mówi w wywiadach.

 


10. Shonda Rhimes, scenarzystka seriali TV
Dzieci: 3
To ona stoi za takimi hitami telewizyjnymi jak „Chirurdzy”, „Prywatna praktyka” czy „Skandal”, choć zaczynała jako asystentka na planach filmowych. Jej talent pisarski wielbi cała Ameryka. Własnych dzieci mieć nie mogła, więc przyjęła je drogą adopcji. Ostatnią córeczkę urodziła jej zaprzyjaźniona surogatka. „Nieważne, jaką drogą do naszej rodziny przychodzą dzieci. Zawsze są darem. A ja robię wszystko, by być dla moich najlepszą mamą” – napisała kilka dni po urodzinach ostatniej córki na Twitterze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / 10 najpotężniejszych matek świata